Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Prezydent Majchrowski o ewentualnych podwyżkach WIDEO

  • Kraków
  • date_range Środa, 2012.11.07 07:20 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:43 )
Porozumienie z Platformą Obywatelską nie oznacza serii podwyżek w Krakowie - przekonuje Jacek Majchrowski.

Jacek Majchrowski, fot. Radio Kraków

Tak poranny gość Radia Kraków komentuje informacje dotyczące planowanych podwyżek podatku od nieruchomości, opłat za wodę i cen biletów MPK. Dużo kontrowersji wzbudza zamiar likwidacji biletu na jedną linię. "Jeszcze jest czas na zmiany" - mówi prezydent Majchrowski.



Wczoraj radni Platformy Obywatelskiej podpisali porozumienie z prezydentem Krakowa. Przy wsparciu Jacka Majchrowskiego - Platforma chce utworzyć w Nowej Hucie strefę aktywności gospodarczej i zbudować kolej aglomeracyjną. W zamian PO udzieli prezydentowi wsparcia w podnoszeniu niektórych miejskich opłat i cięciach budżetowych.



Podrożeć mają m.in podatek od nieruchomości, opłaty za wodę i ceny biletów MPK. Dużo kontrowersji wzbudza zamiar likwidacji biletu na jedną linię. Jeszcze jest czas na zmiany, nie wszystko jest przesądzone - mówi prezydent Majchrowski.







Zapis rozmowy Jacka Bańki z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim:

Jacek Bańka: Zajrzał pan już do książki „Rządzić inaczej”, którą podczas podpisywanego porozumienia z Platformą Obywatelską podarował panu poseł Raś?

Jeszcze nie, ale chciałem powiedzieć, że jak wytłumaczono ten tytuł - wszyscy mają rządzić inaczej. Zarówno Platforma, jak i ja. Ale nie, jeszcze nie zajrzałem.

Czyli idąc za intencją posła Rasia zamierza pan rządzić inaczej?

Nie wiem co to znaczy rządzić inaczej, muszę się przyjrzeć i zastanowić jak to wygląda. Ja się przyzwyczaiłem przez 10 lat do pewnego sposobu rządzenia, jestem już za stary na zmiany.

To nie jest zapowiedź wspólnego działania bezkonfliktowego.

Nie. Ja zawsze uważałem jako prawnik, że jest taka fundamentalna zasada Pacta sunt servanda- umów należy dotrzymywać. Ja zawsze tego dotrzymywałem i myślę, że jeśli będzie taka sama sytuacja z drugiej strony, to będzie wszystko w porządku.

A ten pierwszy test już podczas dzisiejszej Rady Miasta, podwyżka cen biletów MPK, jeśli np. radni Platformy Obywatelskiej przyjmą twarde stanowisko, że nie można likwidować biletu okresowego na jedną linię, to co pan na to?

To jest dopiero pierwsze czytanie, nie będzie dzisiaj jeszcze takiej decyzji, także jeszcze mamy czas na wszelakie zmiany. W piątek odbędzie się spotkanie w mniejszym gronie, żeby podyskutować na ten temat, bo nie jest tak, że wszystko jest przesądzone, wszystko jest w toku.

Likwidacja biletu na jedną linię nie jest przesądzona?

To było bardzo dyskutowane, bo było bardzo dużo głosów i argumentacji na tym, żeby ten jeden bilet na jedną linię pozostał, przeważyła argumentacja, żeby zrobić bilet na dwie linie... no zobaczymy. Jest jeszcze jedna sprawa, bo chciałem zwrócić uwagę na fakt, że cały czas mówimy o podwyżkach biletów, ale proszę zauważyć, że w tej koncepcji są także proponowane obniżki cen biletów okresowych. Chcemy doprowadzić do sytuacji, żeby mieszkańcy przesiedli się do komunikacji miejskiej. Jeżeli kupuje pan bilet okresowy, to tak naprawdę jeździ pan za niecałą złotówkę dziennie, więc to jest bardzo kalkuluje.

Bilety 15-minutowe i godzinne też nie są przesądzone?

Nie, to jest kwestia pierwszego czytania, potem drugiego,następnie poprawek, na końcu mojej autopoprawki i dopiero potem będą decyzje.

Pewnie większych dyskusji nie będzie w sprawie podwyżki cen podatków od nieruchomości?

Mam taką nadzieję, bo to już chyba moja trzecie podejście do tego tematu. A to jest temat, który należy rozwiązać, mamy najniższe podatki z wszystkich wielkich miast, oraz także najniższe podatki wśród gmin sąsiednich.

Tych testów na trwałość koalicji pana prezydenta i Platformy co niemiara - sprawa budżetu, sprawa restrukturyzacji krakowskich szkół - podobno jest już lista szkół do likwidacji, którą ma pani wiceprezydent Okońska - Walkowicz, swój pomysł ma też radna Platformy Marta Patena. Jak tutaj sobie pan wyobraża kompromis?

Pani Patena przygotowała swoją koncepcję, ja się z nią zapoznałem, przekazałem pani Okońskiej. Tam jest bardzo wiele słusznych postulatów, cała idea jest bardzo słuszna, ale my też nie możemy iść tak dokładnie w tym kierunku, bo tak biorąc pod uwagę kryterium odległości, rejonizacji, odległości od szkoły i drugim kryterium wyboru szkoły przez rodziców. Wyszło z tego wyliczenia, że do likwidacji było by około 70 szkół. Ja nie chce żeby tak było i chcieliśmy zrobić to w tej sposób, aby w oparciu o kryteria, które wysyłał Okrągły Stół Edukacyjny, zrobić listę szkół, które są szkołami najsłabszymi. Taka lista jest i ona będzie weryfikowana, ja będę rozmawiał z panią prezydent. Tu trzeba podejść indywidualnie do każdej ze szkół, nie można przyjąć jakiś odgórnych kryteriów, że np. będzie jedno liceum w jednej dzielnicy. W samym Śródmieściu jest kilka wybitnych liceów i które mielibyśmy zlikwidować? Tak samo trzeba inaczej podejść do szkół peryferyjnych. Szkołą peryferyjna jest w zasadzie wiejską szkołą, która załatwia także inne sprawy poza kształceniem dzieci, więc tam odpada likwidacja bo tego się nie da zrobić. Trzeba do tego podejść bardzo indywidualnie i bardzo rozważnie. Myślę, że będzie najwyżej kilka szkół do likwidacji w tym roku. Natomiast to, co zaproponowała radna Patena, to były by szkoły do wygaszenia, to jest taki trzy letni proces.

Tak więc tych tematów do gorących dyskusji z Platformą będzie wiele. A czy wyobraża sobie pan taką sytuację, że po dwóch latach zgodnych rządów Platformy i prezydenta, pan nie ubiega się o kolejną kadencję i popiera jednocześnie kandydata Platformy?

Wszystko jest możliwe, ale musiałbym na pewno znać tego kandydata, bo ja nie będę popierał każdego ot tak.

Rozumiem, że z tych obecnych kandydatów nie widział by pan nikogo takiego?

Trudno o tym mówić, bo tych kandydatów jest dosyć duża liczba.

Dzisiaj radni będą też dyskutować o powołaniu nowej instytucji miejskiej- muzeum PRL-u, jakkolwiek się ta instytucja będzie nazywać – co powinno się znaleźć w kinie Światowid?

To jest nie tylko instytucja miejska, bo to instytucja, która będzie współfinansowana przez ministra kultury i czekaliśmy właśnie na zatwierdzenie statutu przez ministra. Na ten temat odbyła się wielka dyskusja, bo kiedyś powstała taka komisja, która miała opracować koncepcję tego muzeum. Po długich latach walk i sporów w zasadzie nic z tego nie wyszło. Bo to z jednej strony jest obraza martyrologii, jak to było 40 lat w PRL-u krwawe walki w niepodległość, a z drugiej strony taki prześmiewczy wyraz. Ja sądzę, że nie powinno być ani tak, ani tak, ale tak jak to naprawdę było. Dlatego będziemy teraz wracać do tego tematu teraz, żeby wypracować całą koncepcję.

A czy doświadczenia dotychczasowe przygotowywane przez dyrektor Emilewicz to był dobry krok, czy nie w tę stronę należy iść?

Trudno mi powiedzieć, bo nie widziałem wszystkich wystaw tam przygotowanych, widziałem tylko dwie, trzy. Jedne były lepsze, inne gorsze, należy jednak powiedzieć, że pracowała w dosyć ciężkich warunkach.

A kiedy będzie pan świętował rocznicę odzyskania niepodległości? Dzisiaj wraz z lewicą, czy 11 listopada?

Z tego co wiem, to oficjalnym świętem państwowym jest 11 listopada i ja się tego trzymam.

Czyli obok pomnika Daszyńskiego pana dzisiaj nie będzie?

Nie. Uważam, że to jest troszeczkę dęte. Oczywiście można to świętować, ale nie na zasadzie zamiast 11, ale obok 11. Wtedy nie miałbym nic przeciwko temu.

Patrzył pan uważnie na to, co dzisiejszej nocy działo się w Stanach Zjednoczonych?

Prawdę mówiąc średnio uważnie.

Ale jest pan zadowolony z wyników?

To tak naprawdę nie wpływa na Polskę. My się podniecamy wyborami w Stanach Zjednoczonych, nie wiem, może i dobrze, ale z drugiej strony nie podniecamy się wyborami w Chinach, które są drugim wielkim mocarstwem, nie wiem czy ekonomicznie nie silniejszym niż Stany.

Wobec tego podniecajmy się porozumieniem prezydenta Krakowa z Platformą Obywatelską.

Bardziej tym, co z tego wyniknie, samym porozumieniem trudno się podniecać.

No to będziemy się przyglądać już dzisiaj podczas sesji Rady Miasta.

Ja jestem bardzo dobrej myśli.




(Marek Proszek/jp)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię