|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Praca przy odtworzeniu witraży z Notre Dame to byłby zaszczyt”

Z całej Europy płyną do Paryża deklaracje pomocy w odbudowie spalonej katedry Notre Dame. Pomoc finansowa zadeklarowana miedzy innymi przez światowe marki, polityków i zebrana w czasie zbiórek społecznych sięgnęła już około miliarda euro. Prezydent Francji zapowiada, że prace potrwają pięć, sześć lat. Włodarze Krakowa również zadeklarowali, że jeśli będzie taka wola ze strony Francuzów, miasto sfinansuje a krakowska Pracownia i Muzeum Witrażu pomoże w odtworzeniu witraży paryskiej katedry.

Posłuchaj rozmowy Katarzyny Maciejczyk z Piotrem Ostrowskim z krakowskiej Pracowni i Muzeum Witrażu

Rozeta z katedry Notre Dame. Fot. Katarzyna Maciejczyk

„Perspektywa współpracy bardzo mnie cieszy. Francuskie witraże zawsze były olbrzymim źródłem inspiracji, tak te średniowieczne, jak i współczesne” - przyznaje w rozmowie z reporterką Radia Kraków Piotr Ostrowski. „Witraże francuskie są bardzo złożone. Mają zawężoną gamę kolorystyczną, ale i te są sumą innych kolorów. Witraże składają się z z niezliczonej ilości elementów. My tu mówimy o setkach w metrze kwadratowym” - dodaje.

Witraże wytwarza się dokładnie tak samo jak przed setkami lat. W Europie zachowało się kilka starych hut szkło, bo to właśnie szkło jest tu kluczowe. „W przypadku odtwarzanego w naszej pracowni „Apolla” Stanisława Wyspiańskiego korzystaliśmy z huty bawarskiej, która operuje od połowy XIX wieku i która korzystała z tych samych receptur i poruszała się w tej samej przestrzeni technologicznej. Technologia wytwarzania szkła też się nie zmieniła” - mówi Piotr Ostrowski.

Fot. Katarzyna Maciejczyk

Jaki będzie koszt całego przedsięwzięcia? „Zdecydowanie za wcześnie o tym mówić. Najpierw odpowiedzmy na pytanie, czy to będą prace konserwatorskie czy odtworzeniowe” - podkreśla witrażysta.

Krakowska pracownia witrażu jest jedną z najprężniejszych w Europie. Jednak jak tłumaczy Ostrowski - jeśli witraże mają być gotowe za 5-6 lat - potrzeba pomocy wielu podobnych warsztatów.

 

 

(Katarzyna Maciejczyk/ew)

67%
33%