Spośród pięciu projektów najwięcej głosów (944) zyskał projekt Alexa Imrie. Projektant zawarł w nim ducha Krakowa oraz przyjaźń z Edynburgiem i Szkocją. Układ zawiera aż dwieście pasemek, co odzwierciedla wymiary Rynku Głównego. Kolory są wybrane ze względu na ich znaczenie i wszechstronność, nawiązują do tematów lokalnych i krajowych: biały i czerwony – polska flaga; błękit i biały - szkocka flaga narodowa.

- Krata, któa wygrała, ma w sobie najwięcej barw - mówi Jan Machowski z Urzędu Miasta Krakowa - Dominuje barwa czerwona, ale odnajdziemy tam tez biało-niebieskie barwy Krakowa oraz biało-granatowe kolory Szkocji.

Do konkursu zorganizowanego przez miasta Kraków i Edynburg oraz Szkocko–Polskie Towarzystwo Kulturalne przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu wpłynęło 26 projektów. Pięć z nich dopuszczono do głosowania.

Wybrany przez mieszkańców projekt tartanu zostanie utkany w ostatniej tradycyjnej szkockiej tkalni. Proces produkcji zostanie sfilmowany, a film będzie można obejrzeć w czasie Festiwalu Szkockiej Kraty, który odbędzie się w Krakowie na przełomie września i października. Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie przekazanie kuponu krakowskiego tartanu przez przedstawicieli Edynburga na ręce prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Więcej na ten temat na portalu krakow.pl

 

Dominika Baraniec/wm