Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nadal szuka go cały Kraków. Bez rezultatu

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2018.01.16 15:01 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:14 )
Od ponad tygodnia w Krakowie trwają poszukiwania zaginionego Piotra Kijanki. Straż pożarna przeszukała sonarem dno Wisły od mostu Kotlarskiego, ale wciąż nic nie znaleziono. Właśnie tam mężczyzna był widziany po raz ostatni. Oprócz służb w pomoc zaangażowani są mieszkańcy Krakowa. Zbierają się w grupy i przeszukują miasto. O tym jak trudno w takich akcjach powstrzymać emocje i jak to jest, że czasem kogoś szukamy intensywniej z Barbarą Grel z małopolskiej cywilnej grupy poszukiwawczej rozmawia Dominika Baraniec.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Posłuchaj rozmowy Dominiki Baraniec z Barbarą Grel z Małopolskiej Cywilnej Grupy Poszukiwawczej
Poszukiwania zaginionego Piotra Kijanki

- Poszukiwania rozpoczynają się w momencie, gdy rodzina zgłasza zaginięcie – mówi Barbara Grel z Małopolskiej Cywilnej Grupy Poszukiwawczej – Następnie policja próbuje zaklasyfikować to zaginięcie: czy ktoś wymaga natychmiastowej pomocy i trzeba go natychmiast szukać przy użyciu wszelkich możliwych sił i środków, czy jest to sprawa drugiej lub trzeciej kategorii, gdy dorosły człowiek z jakiegoś powodu się oddalił, ale nie podejrzewamy, że mogło mu się przydarzyć coś przykrego.

- Możemy przeszukiwać wyłącznie te miejsca, gdzie nie ma ludzi, bo psy są szkolone do szukania kategorii „człowiek”, a nie konkretnych ludzi. Czyli nie nawęszają rzeczy osoby zaginionej i nie szukają tego zapachu, ale przeszukują teren i mają za zadanie wskazać każdego żywego człowieka. Jeśli ludzi jest zbyt dużo, ich praca traci sens i pies przestaje rozumieć zadanie. W tych poszukiwaniach zaangażowane są psy z innego miasta. To są psy, których nie znam. Podejrzewam, że to są psy, które były używane w innej sprawie, zaginięcia Ewy Tylman z Poznania.

- Piotra Kijanki szuka w tej chwili wiele osób. Zaangażowanie społeczne zależy od tego, kim ten człowiek był. Mamy bowiem tendencję do oceniania ludzi. Inaczej się szuka starszego alkoholika, który już wielokrotnie zaginął, a inaczej młodego ojca dwójki dzieci. Towarzyszą temu zupełnie inne emocje.

- Jeśli chodzi o zdjęcia zaginionych, zupełnie inne są u osób starszych, u chorych psychicznie, często są to zdjęcia stare, zdjęcia z dowodu. A w tym przypadku mamy zdjęcia młodego człowieka – ładne, dopracowane, na których faktycznie go widać. Te zdjęcia wywołują inne emocje.

- Komentowanie na forach internetowych też jest przeglądane przez policję, ale jak to fora - jest to trochę śmietnik, zrobiła się z tego niestety gra terenowa i nie sprawa nie jest traktowana tak poważnie, jak powinna. Niektórzy dla żartu potrafią rzucać fałszywe informacje i patrzeć, co się będzie działo.

- Po rozmowach z rodziną i lekarzami policja zawsze zastanawia się, ile wiadomości przepuścić do ogólnej informacji. Bo przecież ta osoba może się znaleźć. Nie chcemy, by jej życie prywatne i wszystkie problemy zdrowotne, finansowe czy w pracy, wyciekały do wiadomości publicznej.

- A policja to nie jest strona społeczna, która zawsze jest na widoku. Jeśli ich nie widać, to wcale nie znaczy, że nic nie robią!

 

Przypomnijmy, że Piotr Kijanka zaginął 6- ego stycznia. Monitoring zarejestrował go gdy przechodził ulicą Starowiślną po czym słuch po nim zaginął. Do dzisiaj nie wrócił do domu i nie skontaktował się z rodziną.

 

Dominika Baraniec/wm

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię