Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Poseł K. Szczerski: "Degradacja kolei wstrzymuje rozwój Małopolski"

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2012.10.25 06:59 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:41 )
Zawieszona modernizacja na PKP i plajty firm budujących autostrady to efekt złego prawa i niewydolnej praktyki dotyczącej zamówień publicznych.

fot. Archiwum Radia Kraków


- Małopolska zachodnia degraduje się pod względem transportowym przez co nie może się odpowiednio rozwijać - mówił gość porannego wydania Co niesie dzień, poseł PiS, Krzysztof Szczerski. Skomentował w ten sposób wstrzymanie modernizacji linii kolejowej między Krakowem a Katowicami. Na razie zrobiono ledwie 10%prac, wykonawca inwestycji plajtuje, a jeśli remont nie skończy się w 2015 r. , PKP straci ponad miliard zł. unijnego dofinansowania.

- Ważne jest też, by zmienić prawo o zamówieniach publicznych, tak, by wykonawcy byli w stanie kończyć wszystkie projekty. Plajty firm budujących autostrady czy problem wykonawcy remontu linii kolejowej z Krakowa do Katowic pokazują, że prawo i praktyka zamówień publicznych są niewydolne - dodał.


Zapis rozmowy Jacka Bańki z posłem PiS Krzysztofem Szczerskim:

Jacek Bańka: Nie jest pan zdziwiony losem projektu Solidarnej Polski, zaostrzającego ustawę aborcyjną?

Krzysztof Szczerski, poseł PiS: Nie jestem zdziwiony, ale jestem zasmucony dlatego, że los tego projektu nie rozstrzygnął się w dyskusji na argumenty. On rozstrzygnął się w politycznym łamaniu kręgosłupów przez Donalda Tuska swoim własnym posłom. To jest smutne, że ta dyskusja po pierwszym głosowaniu nie potoczyła się w kierunku dyskusji o istocie tego projektu. Wczoraj Donald Tusk pokazał, że panuje nad wszystkimi poza 14 osobami.

Mówi pan o łamaniu kręgosłupów, tak jakby w Prawie i Sprawiedliwości był pluralizm światopoglądowy.

- U nas nie było wczoraj żadnej dyscypliny klubowej. Każdy głosował tak, jak uważał. W Platformie nie chodzi nawet o dyscyplinę, ale o nakaz polityczny premiera, jak mają zachować się jego posłowie w sprawie życia. To jest dominacja polityki i partyjnego interesu nad tak ważnymi sprawami, jak życie.

Zostawmy sprawę projektu Solidarnej Polski. Rząd przyjął także projekt ustawy o vacie kasowym. Jak pan myśli, czy zmieni to w znaczącym stopniu sytuację małopolskich przedsiębiorców.

- Po części VAT kasowy znajdował się także w propozycjach Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o pewną łatwość w egzekwowaniu tego podatku, aczkolwiek sam VAT jako podatek jest niezwykle skomplikowany. Na tym posiedzeniu sejmu była dyskusja o kolejnych zmianach podatkowych. Okazuje się, że mamy podatki od kawy, kawy z mlekiem i cafe latte. Jeśli chcemy się czegoś napić w kawiarni, to za każdym razem są inne warunki opodatkowania. To, co my proponujemy, to jedna duża ustawa podatkowa, która pokazuje wszystkie prawa i obowiązki podatników w zakresie ordynacji podatkowej. Bo potem zaczynamy sztukować, poszukiwać technicznych pomysłów, pewnie ułatwiających codzienne życie przedsiębiorców, ale to nie zmieni zbytnio istoty niezwykle skomplikowanego systemu podatkowego, który jest w Polsce i przez to skomplikowanie umożliwiającego różne rodzaje nadużyć.

- Wczoraj wieczorem głosowaliśmy w sejmie senackie poprawki także do ustaw podatkowych od PIT-u. Znowu okazało się, że senat złapał natychmiast kilka rażących błędów logicznych, które nazywano potem poprawkami redakcyjnymi. De facto są to błędy logiczne. W przeciągu roku czy dwóch było kilkaset nowelizacji ordynacji podatkowych, że ten system jest dzisiaj tak zagmatwany, że tego typu ruchy, które na krótką metę ułatwiają procedowanie, nie uzdrowią systemu podatkowego w Polsce. On wymaga przede wszystkim uporządkowania i uproszczenia takiego, żeby jasne było, jakie są prawa i obowiązki każdego podatnika.

O czym mówi od pewnego czasu Prawo i Sprawiedliwość. Ostatnio jechał pan pociągiem z Krakowa do Katowic albo w drugą stronę. Jak długo się jedzie?

- Za długo. Po pierwsze, jeśli mamy kiedykolwiek myśleć o „Krakowicach”, jako projekcie pewnej aglomeracji, która łączyłaby Śląsk z Krakowem, to dla mnie jest to bardzo ważne, dlatego że część mojego okręgu wyborczego leży na tej trasie. Chrzanów, Oświęcim i Trzebinia są miastami, które powinny żyć także z faktu dobrego połączenia kolejowego między Krakowem i Katowicami. Trzebinia powinna być bazą transportu przeładunkowego produktów naftowych. To wszystko wymaga dobrych linii kolejowych. Jestem zasmucony tym, co obserwuję od roku, odkąd jestem posłem z zachodniej Małopolski. Widzę, w jaki sposób ta część województwa degraduje się, jeśli chodzi o infrastrukturę kolejową: koleje, połączenia, brak dobrych dróg w kilku kluczowych miejscach. Potencjał, który jest w tej części regionu, nie jest wykorzystywany w sposób optymalny. Rzeczywiście jest kilka projektów infrastrukturalnych, które powinny zostać zrealizowane w zachodniej Małopolsce. Mam nadzieję, że one wejdą w nową perspektywę finansową 2014-2020 po to, żebyśmy wykorzystali pełnię potencjału tego regionu, dla którego jest to bardzo ważny element.

Wiele wskazuje na to, że nie pojedziemy tą trasą po 2015 roku z prędkością 160 km/h, a PKP PLK straci ponad miliard dofinansowania. Wszystko przez kłopoty wykonawcy remontu. Jak długo jeszcze mamy być zakładnikami ustawy o zamówieniach publicznych?

- Przede wszystkim, jak długo mamy być zakładnikami niekompetencji przetargowej? Pamiętajmy, o tym, co się wydarzyło przy budowie autostrad w Polsce. Nie może być tak, że w efekcie dużych zamówień publicznych bankrutują prywatni wykonawcy. Jeśli ktoś startuje do kontraktu, w którym stroną zamawiającą jest państwo, nie może w efekcie kończyć jako bankrut. Mamy, właśnie w projektach infrastrukturalnych, całe pasmo tego typu zjawisk, bankructwo wykonawców, którzy kontraktowali swoje usługi dla państwa. W przypadku kolei nieskuteczne jest egzekwowanie zamówień publicznych. Bardzo często dzieli się te kontrakty na wiele małych odcinków i potem okazuje się, że to się nie spina. Od pewnego pułapu cenowego przetargi w Polsce są już przetargami europejskimi i wtedy wchodzą w grę także potencjalni kontrahenci zagraniczni, więc oni dużo bardziej pilnują i egzekwują zasady przetargu. To wszystko powoduje, że z wielkich nadziei, zwłaszcza w sektorze kolejowym, robią się wielkie rozczarowania.

Co zrobić, żeby ta sytuacja nie powtarzała się nieustannie?

- Trzeba przejrzeć prawo o zamówieniach publicznych. To nie jest takie trudne, punkty są znane.

Władze małopolskie zgadzają się, że pomysł wykupu majątku PLK przez Skarb Państwa, następnie przekazanie go samorządowi, jest najlepszy. Mówi o tym Prawo i Sprawiedliwość. Czy Prawo i Sprawiedliwość robi coś więcej w tej sprawie?

- To, co możemy zrobić jako partia opozycyjna, to pokazać władzom Małopolski, a także rządowi Donalda Tuska, jakie są dobre rozwiązania. Tak też robimy. W przypadku PLK, mówimy jak należało to zrobić, a nie, tak jak próbowano do tej pory, sprzedać nasz skarb, także turystyczny, infrastrukturalny, jakim są koleje linowe, nie do końca jasnemu biznesowi zagranicznemu. Pomysł był bez sensu. To są w skali państwa drobne pieniądze. Proponujemy, żeby ten majątek pozostał polską własnością publiczną. Koleje linowe, zwłaszcza te, które mamy w Małopolsce, są naprawdę częścią naszego wspólnego dobra. Nie wszystko należy prywatyzować. Trzeba robić to wszystko z głową.

Czy wspólna oferta spółki Polskie Koleje Górskie z grupą Bachledy – Curusia nie byłaby dobrym alternatywnym pomysłem?

- Najważniejsze jest, żeby Koleje Linowe, które są w Polsce, pozostały w polskich rękach, najlepiej pod kontrolą publiczną, dlatego że wtedy mamy gwarancję, że wpływ obywateli na to, co dzieje się z tym majątkiem, jest większy. Prawdę mówiąc, to jest dla mnie zawsze pierwsze rozwiązanie. Zacznijmy od uratowania tego dla dobra wspólnego.





Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:35

    Pendolino tak szybko jechało, że nie zatrzymało się na stacji w Tarnowie

  • 22:33

    Resovia - Wisła 1-1 , czyli stracone 2 punkty!

  • 18:53

    Szkolny Budżet Obywatelski w Krakowie po raz czwarty. Zgłoszono 332 projekty

  • 18:10

    Światowy Dzień Książki w Krakowie Mieście Literatury UNESCO

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię