W ramach podpisanego w piątek porozumienia, obie strony chcą sprawdzić możliwość realizacji odwiertów na zagospodarowywanych terenach i późniejszej eksploatacji odnawialnych źródeł energii z wykorzystaniem m.in. pomp ciepła. List umożliwi też w przyszłości dostarczanie ciepła i chłodu sieciowego podmiotom inwestującym w Nowej Hucie.

Jak poinformował prezes spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości Artur Paszko, w ciągu najbliższych dwóch tygodni powołane zostaną zespoły robocze, które zajmą się przygotowaniem odpowiednich rozwiązań i analiz zaopatrzenia w ciepło, ciepłą wodę użytkową, parę wodną na potrzeby technologiczne oraz chłód dla firm i instytucji działających w przyszłości na terenie Nowej Huty Przyszłości.

„Rozważane jest także pozyskiwanie energii elektrycznej” – dodał prezes KNHP.

Marek Mazurek, członek zarządu ds. eksploatacji MPEC ocenił, że podpisany list intencyjny jest kolejnym działaniem miejskiej spółki związanym z rozwojem technologii odnawialnych źródeł energii na terenie Krakowa. Do tej pory przedsiębiorstwo prowadziło prace badawcze między innymi nad pozyskaniem energii z takich źródeł jak wiatr i słońce.

„We współpracy z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą nasz pion innowacji przeanalizował możliwości wykorzystania energii geotermalnej jako źródła ciepła na obszarze Krakowa. Poza tak zwaną geotermią głęboką sprawdzamy też wykorzystanie płytkich zasobów poprzez instalację gruntowych pomp ciepła. Obecnie przygotowywane są instalacje pilotażowe dla szkół i budynków mieszkalnych” – poinformował.

Jeśli efekt prac zespołów będzie zadowalający dla obu spółek, ruszą przygotowania dokumentacji projektowej dla inwestycji zlokalizowanych na obszarze projektu „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”. Działania te zaplanowano w perspektywie do końca roku 2025.

Analizom zostaną poddane m.in. tereny położone po północnej stronie zbiorników wodnych w Przylasku Rusieckim, w okolicy ulicy Tatarakowej.

Jak przypomnieli sygnatariusze porozumienia, kilkadziesiąt lat temu w toku prowadzonych tam badań stwierdzono występowanie gorących źródeł. Podpisany list ma m.in. umożliwić działania, których celem będzie potwierdzenie tych ekspertyz.

 

 

PAP/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.