|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Płacić za strajk czy nie płacić? Oto jest pytanie

Trwa dyskusja na temat wypłacania pensji protestującym nauczycielom. Zdaniem Minister Edukacji, Ministerstwa Finansów oraz Krajowej Izby Obrachunkowej, jest to całkowicie niezgodne z prawem. Mimo to rady kilku miast podejmują uchwały, w których deklarują, że zapłacą nauczycielom. Taką uchwałę podjęła między innymi Rada Miasta Krakowa głosami Koalicji Obywatelskiej i klubu prezydenckiego Przyjazny Kraków. Przeciwni byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

fot: RK

Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, która powtarza za ministerstwem, że jest to nielegalne. "Nie ma takiej możliwości. Żaden samorząd nie może zapłacić zgodnie z prawem za uczestnictwo w strajku" - mówi.

Na ten temat toczyła się w środę gorąca dyskusja na sesji Rady Miasta Krakowa. Popierający uchwałę deklarowali, że chcą bez względu na wszystko wesprzeć nauczycieli. "Solidaryzujemy się ze środowiskiem nauczycielskim w ten sposób. Nie szukajmy kruczków prawnych" - apelował Wojciech Krzysztonek, radny PO.

Przeciwnicy uchwały twierdzili, że jest to nawoływanie do łamania prawa. "Ja mam prośbę do pani dyrektor. Jak pani zamierza to prawo złamać? To jest w ogóle możliwe?" - pytał Ewę Całus, dyrektorkę wydziału edukacji, radny PiS Adam Kalita.

Jest to uchwała kierunkowa, więc aby ta decyzja była wiążąca, właściwą uchwałę musiałby teraz przygotować prezydent miasta. 

Problem może rozwiązać Związek Nauczycielstwa Polskiego, który zastanawia się nad utworzeniem funduszu strajkowego, z którego nauczyciele otrzymaliby wynagrodzenie. Prezes ZNP Sławomir Broniarz zaplanował rozmowy na ten temat na czwartek.

 

 

 

(Tomasz Bździkot/ko)

37%
63%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 26

???

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 16:29

Mateusz - Pinokio M., of course.

Odpowiedz

Aga

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 15:12

Popieram strajk nauczycieli. Z tego co wiem oni mają świadomość że nie dostaną pieniędzy za strajk. Proszę nie wrzucajcie nauczycieli do worka z napisem SAMO ZŁO. Każdy myślący wie że tak nie jest. Jeżeli w przepisach jest że za strajk pieniądze się nie należą to nie powinno się płacić.

Odpowiedz

Lila

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 14:26

Brawo! Nauczyciele to masz skarb narodowy. Są w pracy w swoich godzinach-trzeba im zapłacić! Trzeba ich wesprzeć!

Odpowiedz

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 13:47

Podobny fundusz organizował już niejaki Mateusz alimenciarz.

Odpowiedz

Krakowianka

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 13:46

Jak się nie pracuje to trzeba wziąć urlop lub zwolnienie lekarskie, takie są przepisy i nie należy ich łamać. Rodzice i dziadkowie biorą urlopy po to by zapewnić dzieciom opiekę, a urlopy były przeznaczone na wakacje i co teraz? Czy pracodawca da nam potem płatne wolne, oczywiście że nie. Jezeli nie ma świadczenia pracy, nie ma wynagrodzenia.

Odpowiedz

Krakus

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 13:33

Z tego co mi wiadomo to nauczyciel ma uczyć jeśli tego nie robi m.in. strajkuja nie świadczy pracy a skoro nie świadczy pracy to nie powinien otrzymać wynagrodzenia bo pytam się za co ma otrzymać. Ja też zastrajkuje i czy ktoś mi zapłaci???? Bo chętnie bym sobie posiedziala i nie tylko ja i do tego otrzymywała wynagrodzenie. Jak ZNP chce niech placi ze swoich a nie ze spolecznych pieniedzy. W sluzbie zdrowia tez marne pensje i co moze odejdą od łóżek??

Odpowiedz

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 12:52

Zabrać kolorowym dać nauczycielom.

Odpowiedz

Krakus

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 12:43

@KOD MŁP

Sam to wymyśliłeś? Wara od mojej kasy!

Odpowiedz

KOD MŁP

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 12:24

Jeśli miasto coś zapłaci strajkującym to niestrajkujący nauczyciele powinni też dostać taki dodatek, inaczej byłaby to dyskryminacja i dzielenie nauczycieli. Jeśli nie dostaną - pozwać miasto do sądu. Nie dajmy się podzielić!

Odpowiedz

Twój podpis

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 11:54

Zabrać górnikom - dać nauczycielom.

Odpowiedz

Krakus

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 11:17

Widać, że nauczyciele stanowczo za dużo zarabiają, skoro stać ich na co najmniej tydzień bez wypłaty. Ja bym sobie na taką bumelkę nie mógł pozwolić.

Odpowiedz

Agata D

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 10:42

@ed

Słać do PiSu

Odpowiedz

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 10:38

chyba korkami

Odpowiedz

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 09:39

@ed

Wyslij do Broniarza.

Odpowiedz

MN

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 09:39

Płacić ale pracującym pieniędzmi strajkujących. Proszę docenić nauczycieli pracujących!

Odpowiedz

rodzic

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 09:20

Absolutnie nie płacić.

Odpowiedz

Tom

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 09:18

Nie płacić

Odpowiedz

ed

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 09:16

Mam pytanie jezeli rok szkolny sie wydłuzy z pwowdu strajku, a ja mam wykupione wakacje wraz z dzieckiem, to kto mi zwroci za pobyt rada miasta czy tez slac fakture do ZNP?

Odpowiedz

Ehh

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 09:07

Jak sie nie wypłaci,to będzie następny powód do zadymy. Wypłacić, a Tym co pracowali dorzucić premie!

Odpowiedz

wew

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 09:01

Tak płacić ale tym co pracowali za strajkujących . Przecież wykonywali podwójną pracę . A strajkujący to jest wewnętrzna sprawa ZNP ; jak płacą składki związkowcy to centrala ZNP winna im zapłacić ze składek . Ale to jest ich sprawa.

Odpowiedz