|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Parki Krakowian aż w sześciu lokalizacjach. Zapisy na sadzenie drzew od 1 kwietnia

Pierwszego kwietnia ruszą zapisy na sadzenie drzew w parku Krakowian, a właściwie w parkach... bo miasto wyznaczyło 6 lokalizacji. Chodzi o miejsca, gdzie będzie można posadzić drzewo, by upamiętnić narodziny dziecka. Pierwsze sadzonki, a przy nich tabliczki z imieniem i nazwiskiem potomka, mają pojawić się w Krakowie jeszcze przed Dniem Dziecka. Ich zakup sfinansuje Zarząd Zieleni Miejskiej.

Posłuchaj materiału Dominiki Panek

Fot. pixabay

Takie parki funkcjonują już w Koninie i Gdańsku. W Krakowie drzewa posadzone na pamiątkę narodzin dziecka miałyby rosnąć m.in. w Nowej Hucie, Czyżynach, na Dębnikach i w Przegorzałach. 

"Na pewno nie będą ani duże, ani za małe. Tak, by mieszkańcy poradzili sobie z ich zasadzeniem. Gatunki będą dostosowywane do siedliska" - mówi Radiu Kraków Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. 

Zapisy na sadzenie drzew ruszą 1 kwietnia za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej ZZM. 

"Ja mogę posadzić dwa drzewa i liczę, że uda mi się załapać" - mówi miejska aktywistka Natalia Nazim i dodaje, że to dobra alternatywa dla tzw. "lex Szyszko". "Myślę, że większość mieszkańców oburzonych wycinką drzew, powinna przestać się oburzać, i po prostu przyjść i zasadzić drzewo. Im więcej, tym lepiej" - podkreśla Natalia Nazim. 

Park krakowian to inicjatywa mieszkańców miasta i aktywistów zaangażowanych w walkę o miejską zieleń. "To jest pomysł, który zaczerpnęliśmy z parku w Krasiczynie. Za każdym razem, gdy w rodzinie Krasickich rodziło się dziecko, sadzono dąb, jeśli był to chłopiec lub lipę, gdy rodziła się dziewczynka. Każde z tych drzew ma tabliczkę na czyją cześć je posadzono" - mówi Agata Bloswick z inicjatywy aDaSie. 

Kto będzie mógł zasadzić drzewo? Nie tylko rodzice noworodków, bo urzędnicy nie będą sprawdzać aktów urodzenia. Ważna jest sama inicjatywa. 

"Tu nie chodzi o skrupulatność, a po prostu o zasadzenie drzew, upamiętnienie narodzin dzieci" - wyjaśnia Piotr Kempf. 

W stolicy Małopolski rodzi się rocznie ok. 15 tysięcy dzieci, w parkach Krakowian ma być natomiast 7 tysięcy drzew. Lokalizacje jednak wybrano w taki sposób, by w razie dużego zainteresowania, móc rozszerzyć obszar parków. 

 

 

(Dominika Panek/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 2

ZZ

Wtorek, 21 marca 2017, 09:33

B.dobry pomysł.

Odpowiedz

posesjant

Wtorek, 21 marca 2017, 09:13

Będą cuda. Pień i korona w Krakowie a korzenie w podkarpackiem.

Odpowiedz