„Katedra jest tym wyjątkowym miejscem, w którym przechowujemy rzeczy ściśle związane z posługą arcybiskupią. Tak jak wszystkie szaty liturgiczne mogą one być używane w czasie liturgii w katedrze na Wawelu” - zaznaczył Sochacki.

Powiedział, że poza darami przekazanymi przez kard. Dziwisza w skarbcu znajdują się inne pamiątki po zmarłym kardynale, np. kielich, który otrzymał od kapłanów archidiecezji krakowskiej z okazji 25-lecia posługi biskupiej, dystynktorium z racji pełnienia funkcji kanonika Krakowskiej Kapituły Katedralnej czy obraz św. Jadwigi – dar diecezji pelplińskiej z 2001 r.

Proboszcz przypomniał, że najcenniejsze eksponaty ze skarbca prezentowane są w muzeum katedralnym; z najnowszych są tam pamiątki po Janie Pawle II i kard. Adamie Sapiesze. W przyszłości – zapowiedział ks. Sochacki – przedmioty związane z kard. Macharskim mogą być wypożyczane do instytucji, które będą chciały zorganizować ekspozycje mu poświęcone.

Taka wystawa przygotowywana jest przez Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie. W obecnej formie powstało ono z inicjatywy kard. Franciszka Macharskiego.

Kard. Franciszek Macharski, w latach 1979-2005 metropolita krakowski, zmarł 2 sierpnia tego roku w wieku 89 lat. Trumna z jego ciałem została złożona w krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją św. Stanisława w Katedrze na Wawelu. Kard. Macharski spoczął obok swojego wielkiego poprzednika księcia kard. Adama Stefana Sapiehy (1867-1951).

 

 

 

 

(PAP/ko)