|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Otwarto przedostatni odcinek Alei Złotych Serc

Przedostatni odcinek ścieżki sensorycznej, tzw. Alei Złotych Serc, otwarto w czwartek przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Ścieżka pomaga dzieciom z dysfunkcjami wzroku lepiej poznawać świat.

Posłuchaj materiału Weroniki Sragi

Fot. Weronika Sraga

Otwarty w czwartek odcinek ścieżki sensorycznej jest czwartym z pięciu planowanych. Kilkudziesięciometrowy fragment Alei ma różne podłoża – m.in. kamienie imitujące dno rzeki, kostkę brukową przypominającą powierzchnię Rynku Głównego w Krakowie czy skały przywodzące na myśl szczyty górskie.

Dzięki nim dzieci mogą ćwiczyć logiczne i abstrakcyjne myślenie. W budowie ścieżki pomogli wolontariusze oraz, po godzinach, pracownicy ośrodka przy ul. Tynieckiej.

Koszt budowy czterech odcinków ścieżki sensorycznej wyniósł co najmniej 120 tys. zł. Na budowę piątego, najdroższego odcinka, potrzeba około 100 tys. Pieniądze zbiera Fundacja Edukacyjna Dialog.

"To, co udało się zrobić dotychczas, jest zasługą ludzi o złotych sercach, osób które bezinteresownie wsparły projekt – czy to finansowo, czy przekazując konkretne materiały na budowę ścieżki" – powiedziała pomysłodawczyni Alei Złotych Serc i założycielka Fundacji Edukacyjnej Dialog Agnieszka Rzehak.

Fot. Weronika Sraga

Piąty odcinek ścieżki będzie strefą dźwięku z urządzeniami emitującymi drgania i z szumiącymi roślinami. Znajdą się tam też telegraf akustyczny, dzwony rurowe i inne instrumenty muzyczne.

Pierwsze odcinki Alei Złotych Serc powstały w ubiegłym roku. Mają one zróżnicowane stopnie trudności, pomagają dzieciom wyobrazić sobie środowisko naturalne.

Na tzw. moście birmańskim najmłodsi mogą uczyć się kroku przesuwanego. Fragment ścieżki jest też przeznaczony dla dzieci poruszających się na wózkach. W strefie zapachów z fontanną i podniesioną rabatą uczniowie mogą węchem i dotykiem poznawać różnokształtne i zapachowe rośliny, jak lawenda, róże i zioła.

 

 

 

(Weronika Sraga, PAP/ew)

100%
0%