|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Oświęcim: Koziołek Matołek za "Wieloryba".

W Oświęcimiu wręczono Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Statuetka rogatego koziołka wędruje do autorów najlepszych książek dla dzieci i młodzieży. W tym roku nagrodę odebrała Renata Piątkowska za "Wieloryba".

Posłuchaj rozmowy z Renatą Piątkowską

Renata Piątkowska ze statuetką koziołka. Fot. Marek Mędela


"Wieloryb" Renaty Piątkowskiej to najlepsza książka dla dzieci i młodzieży wydana w ubiegłym roku. Autorka w Galerii Książki w Oświęcimiu odebrała Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Statuetka rogatego koziołka co roku wędruje do autorów najlepszych książek dla młodych czytelników. Renatę Piątkowską wyróżniono za pełną humoru opowieść o grubej dziewczynce. Ośmioletnia Julka jest większa niż jej rówieśnicy. Za plecami ciągle słyszy śmiechy i drwiny. Nie traci jednak dobrego humoru.

"To jest opowieść o każdym z nas. Nikt nie jest idealny, każdy ma coś, co można byłoby poprawić" - mówi autorka nagrodzonej książki.

Jury pod przewodnictwem profesor Joanny Papuzińskiej "Wieloryba" wybrało spośród 61 książek dla dzieci i młodzieży zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu.

"Rówieśnikom małej Julki autorka udziela ważnej lekcji wychowawczej. Nie wszyscy wokół nas wyglądają i myślą tak samo, ale to nie zawsze jest powód, by piętnować inność" - uzasadniała wybór jury dr Małgorzata Chrobak z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.


Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego przyznawana jest od 19 lat. Dwa lata temu nagroda trafiła do dziennikarki Radia Kraków Barbary Gawryluk za książkę "Zuzanka z pistacjowego domu".

(Marek Mędela)


0%
0%