|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Opublikowano Krakowską Mapę Reprywatyzacji. Jest na niej nazwisko prezydenta Krakowa

„Reprywatyzacja w obecnym kształcie to bogacenie się na wielką skalę, wąskiej grupy ludzi, kosztem lokatorów i miasta” - mówią członkowie stowarzyszenia „Miasto Wspólne” i publikują tzw. Krakowską Mapę Reprywatyzacji. To sieć powiązań pomiędzy ludźmi biznesu, notariuszami, prawnikami, politykami i gangsterami, która ma pokazywać, jak w praktyce w Krakowie wywłaszczane są kamienice. Na mapie pojawiają się nazwiska polityków związanych z Platformą Obywatelską czy Nowoczesną. Jest też nazwisko prezydenta Krakowa.

Posłuchaj materiału Dominiki Panek

Fot. Dominika Panek/zdjęcie ilustracyjne

Na mapie są 34 nazwiska osób powiązanych pośrednio lub bezpośrednio z reprywatyzacją ponad 90 krakowskich kamienic. W niektórych przypadkach kamienice kupowane są zgodnie z prawem, w innych – transakcje są efektem działalności przestępczej.

- W biznes reprywatyzacyjny zaangażowani są notariusze, prawnicy, ludzie biznesu i pojedynczy politycy. Jest jeden taki prawdziwy gangster Piotr Baczkowski, pseudonim "Łapa" - mówi Tomasz Leśniak, szef stowarzyszenia „Miasto Wspólne”. Sieć powiązań biznesowych, rodzinnych i towarzyskich ma pokazywać, jakie są efekty braku ustawy reprywatyzacyjnej. Czyli według stowarzyszenia – wieloletniego zaniedbania polityków.

Według „Miasta Wspólnego” zaniedbania w tym kontekście dopuścił się też prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Chodzi o zarządzenie z 2004 roku, w którym znajdował się załącznik z listą prawie 150 kamienic będących w zarządzie gminy.

- Publikując zarządzenie o tej treści, prezydent niejako zaznaczył, że gmina miejska Kraków nie wyraża woli zasiedzenia tych kamienic, tzn. nie wyraża woli posiadania tych kamienic. Było to działanie, które prawnikom czy pełnomocnikom drugiej strony, czyli osobom, którym zależało na przekazaniu tych kamienic w ręce prywatne, uławiło argumentację przed sądem dowodzącą, że przecież gmina nie może zasiedzieć tych kamienic, skoro nie ma woli ich posiadania - mówi Weronika Śmigielska ze stowarzyszenia Miasta Wspólne.

Rzeczniczka prezydenta Krakowa, Monika Chylaszek, odpowiada twardo, że zarządzenie miało charakter czysto administracyjny. Gmina informowała, że do momentu uporządkowania spraw własnościowych nieruchomości zachowuje się jak właściciel. - To są informacje, o które każdy mieszkaniec może zapytać, więc sam załącznik niczego nikomu nie ułatwił. Ci, którzy interesowaliby się, które kamienice nie mają uregulowanej sytuacji własnościowej, o takie informacje mogli zawsze zapytać.

W sprawie dzikiej reprywatyzacji w Krakowie niewiele się jednak dzieje. Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, pół roku temu powołał zespół prokuratorsko-policyjny, który ma  ustalać tożsamość osób winnych wyłudzeń i nadużyć. Na razie nie znamy jednak wyników tych śledztw.

Mapa jest dostępna na stronie: http://krakowskamapareprywatyzacji.pl

 

Dominika Panek/jgk

90%
10%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 10

Walduś

Piątek, 20 kwietnia 2018, 10:46

@Krakus

To prawda stary umarł a młody rządzi , bo winno się sprawdzić kamienice Wrzesińska 5 stary ja chciał przekręcić .

Odpowiedz

Krakus

Środa, 18 kwietnia 2018, 19:31

Na mapie brakuje m.in adwokata Romana Porwisza który aktywnie działa w Krakowie i Warszawie. W sprawach reprywatyzacji działal tez aktywnie pewien Wojewoda i gromadka urzędników UM. Ciekawe kiedy prokuratura prześwietli wielu wielu aktywnych adwokatów i urzędników którzy wspólnie działali i może nadal dzialaja na rynku nieruchomości a może Prokuratura boi się co odkryje?

Odpowiedz

Elka9

Wtorek, 17 kwietnia 2018, 17:07

Najpierw zamykają Tajstera, teraz Jacka zaczynają prześwietlać. Nareszcie! Pytanie dlaczego nikt się tym wcześniej nie zajmował

Odpowiedz

Hun7

Wtorek, 17 kwietnia 2018, 15:59

Zaczyna sie. Bardzo dobrze. Niech sprawdzaja Jacka i kolegow

Odpowiedz

Ola22

Wtorek, 17 kwietnia 2018, 15:02

Precz z Majchrwskim. Wybory blisko!!!

Odpowiedz

87dsf

Wtorek, 17 kwietnia 2018, 13:25

Prześwietlić Majchhhowskiego jak Ghonkiewicz w Warszawie i popatrzymy, co wyjdzie

Odpowiedz

hgw

Wtorek, 17 kwietnia 2018, 09:39

Nohrmalnie nie mohże być, no nie mohże być aby htoś był lephszy od Warshawy.

Odpowiedz

zabłocie

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 23:13

A jest tam tzw. hajdar nowahuta i telpod?

Odpowiedz

t ch o

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 21:26

Jazda z nimi !!!!

Odpowiedz

kkj

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 19:29

Jakieś zdziwienie czy co?

Odpowiedz