|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Opóźnienia na kolei są, bo są remonty. Za miesiąc ma być lepiej

Słuchacze Radia Kraków alarmują - pociągi z Krakowa do Miechowa i Sędziszowa są notorycznie spóźnione. Tylko dzisiaj jedno z porannych połączeń Kolei Małopolskich przyjechało pięćdziesiąt minut później. Takie problemy są codziennie i to na wielu połączeniach. Pasażerowie liczą na szybkie zmiany. Co na to kolejarze?

posłuchaj materiału Bartłomieja Grzankowskiego

fot: M.Skowronek

Koleje Małopolskie i Polregio otrzymały już sporo skarg na temat opóźnionych pociągów między Krakowem a Miechowem i Sędziszowem. W tej sprawie interweniował też słuchacz Radia Kraków, pan Jerzy. Jak mówi, pasażerowie w zatłoczonych pociągach regionalnych czują się gorzej traktowani.

"Część pasażerów czuje się jak obywatele drugiej kategorii. Czekamy na pociąg Intercity 20 - 25 minut"

Jak potwierdza Grzegorz Stawowy, prezes Kolei Małopolskich, skala problemu jest duża. Powodem są między innymi remonty wokół Krakowa i w samym mieście, ale też awarie systemu sterowania ruchem. Ale głównym problemem jest oczekiwanie na inne pociągi.

"To niestety dotyka tego kluczowego połączenia o 15:24 z Krakowa Głównego, ponieważ ten pociąg stoi planowo przed peronem, czekając aż z drugiej strony przejedzie pociąg Przewozów Regionalnych - niestety nie udało się nam namówic Przewozów, by było odwrotnie, tzn. żeby pierwszeństwo mieli ludzie wyjeżdżający z Krakowa."

Wystarczy jeden opóźniony pociąg i mamy efekt domina. Na które raczej nie ma na razie rozwiązania, ponieważ pociągom dalekobieżnym przysługuje pierwszeństwo. Mówi Sylwia Penc z małopolskiego oddziału Polregio.

"Pociągi InterCity maja pierwszeństwo przed naszą kategoria pociągów Regio. Te zasady są zapisane w regulaminie zarządcy, który ustala hiererchię. Wielokrotnie interweniowaliśmy, ale PKP PLK odwołuje się do zapisów w tym regulaminie."

Niestety nie ma możliwości, by to zmienić.

"Te pociągi jeśli złapią jakieś większe opóźnienie na danym odcinku, np. w rejonie Krakowa, to później będą potęgować swoje kłopoty w dalszych częściach Polski, a nawet na liniach międzynarodowych" -  dodaje Piotr Hamarnik z Polskich Linii Kolejowych.

Obecnie na trasie do Miechowa i Sędziszowa trwają największe utrudnienia w ruchu kolejowym. Według obietnicy kolejarzy, za miesiąc, gdy pojawi się nowy rozkład, sytuacja ma się poprawić.

Kolejarze pracują teraz na odcinku między Batowicami a miejscowością Niedźwiedź. Wymieniają tam tory i wzmacniają podłoże. Wszystkie prace, a tym samym problemy na trasie do Miechowa i Sędziszowa mają się zakończyć dopiero w przyszłym roku.

 

Bartłomiej Grzankowski/bp

75%
25%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 3

Wojti

Piątek, 9 listopada 2018, 08:56

W ten sposób znowu pasażerowie odejdą od kolei, potem będzie ponowne mozolne ich zachęcanie do powrotu.

Odpowiedz

Jerzy Tochowicz

Piątek, 9 listopada 2018, 05:24

Panowie Stawowy i Hamarnuk zapraszam dziś tj. . piatek na przejazd do Miechowa o godz. 16.08 pociagiem do Kielc. Chętnie zapłacę za przejazd. Dopiero po takiej przejażdzce będa Panowie mieli pojęcie jaki problem maja podróżni.

Odpowiedz

coraz gorzej

Czwartek, 8 listopada 2018, 23:12

przesiądzcie sie z busów/aut do pociagów bedzie i taniej i szybciej mówili...tijaaaaaa zeby sie tylko kasa zgadzała a reszte mozna miec ....gdzies. Jak nie kłótnie pomiedzy KM a PR to dziwne rozkłady, krótkie składy w godzinach szczytu to wieczne remonty. skonczy sie ten to zaczną następny....a pasazer niech sie zadowoli "przepraszam", moze mu to "przepraszam "magicznie dobe wydłuzy i bedzie siedział w tym opoznionym składzie bez protestów.

Odpowiedz