Reporter Radia Kraków pytał krakowian, czy 1 września wyślą swoje pociechy do szkół tramwajami i autobusami. "Nie ma mowy. Nie zrobię tego, bo jest tam niebezpiecznie" - uważają nieliczni. Jedna z naszych najmłodszych słuchaczek zapewnia jednak: "lubię jeździć komunikacją, warto spróbować, bo to naprawdę nic strasznego". 

Ile dzieci w Krakowie skorzysta z darmowej komunikacji. "Nie mamy jeszcze oficjalnych danych, ale liczymy, że skorzysta z tego połowa krakowskiej młodzieży" - mówi Bogusław Kośmnider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa. 

Specjalne przeszkolenie przeszli też pracownicy MPK i kontrolerzy biletów. "Wspólnie z pracownikami Renoma przygotowaliśmy się do tego przedsięwzięcia. Będą oni zwracali uwagę na dzieci podróżujące samotnie komunikacją i ewentualnie pomogą wsiąść do odpowiedniego tramwaju" - wyjaśnia Michał Pyclik z ZIKiT-u. Urzędnicy nie spodziewają się jednak nagłego wzrostu liczby pasażerów. "Raczej nie będzie konieczne dostawianie dodatkowych pojazdów komunikacji miejskiej" - dodaje Michał Pyclik.  

Rodzina z dwójką dzieci w ciągu miesiąca, dzięki darmowej komunikacji miejskiej jest w stanie zaoszczędzić prawie sto złotych na biletach miesięcznych. Darmowe bilety obowiązują we wszystkie dni tygodnia. Uczniowie podstawówek, po okazaniu ważnej legitymacji będą mogli korzystać z tej ulgi w okresie roku szkolnego. Dzieci do lat 7 natomiast pojadą za darmo przez cały rok. W tym przypadku wystarczy słowna deklaracja rodzica w sprawie wieku pociechy.

 

 

 

(Bartłomiej Grzankowski/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: