|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Obchody 70-lecia Nowej Huty poniżej oczekiwań?

Miały być spektakularne i z przytupem - obchody 70-lecia Nowej Huty. W czasie konsultacji społecznych mieszkańcy przedstawili listę marzeń dotyczących samych obchodów i swojej dzielnicy. Co z tych marzeń się spełniło, a co czeka na realizację?

fot: Paweł Topolski/archiwum RK

Wiadomo, że w tym roku nie ruszy przewidziany na kilka lat program 70 ulic na 70-lecie Nowej Huty. Mieszkańcy sami wybrali miejsca, które potrzebują remontu. Była to również obietnica wyborcza prezydenta Jacka Majchrowskiego. Okazało się jednak, że program rządowy "Zerowy pit dla młodych ludzi" znacząco uszczuplił budżet miasta - mówi Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa, który tłumaczy, że zarząd dróg będzie miał w tym roku 16 milionów złotych mniej na realizację swoich zadań.

"To niezwykle smutna wiadomość. Odczuwam to koszmarnie. Nie mam porównania z innymi częściami Krakowa, ale to co tu jest potrzebne to czasami są proste naprawy" - mówi nowohucki aktywista Adam Grzanka.

Nie w ramach programu ruszyły jednak inwestycje z góry listy - został ogłoszony przetarg na remont ulicy Brzeskiej i przygotowywane są prace przy alei Solidarności. Ruszył także i zakończy się w tym roku remont otoczenia Zalewu Nowohuckiego.

"Wykonane będzą plaża, molo, drewniany podest. Odnowiony zostanie plac zabaw. Pojawi się też więcej zieleni i mała architektura" - mówi Aleksandra Mikolaszkek z Zarządu Zieleni Miejskiej.

W kalendarzu obchodów znalazło się kilkadziesiąt wydarzeń, nie czuć jednak atmosfery urodzin - mówi Grzanka.

"Być może ja, jako człowiek zajęty, przeoczyłem mnóstwo tych rzeczy, które miały się wydarzyć, ale nie wydarzyło się jakoś dużo. Mam nadzieję, że to jest trzymanie w niepewności i ten jubileuszowy rollercoaster jest na sprężynie, która go wyciąga do góry i zaraz zjedzie na dół".

"Były pikniki, koncerty, wydarzenia sportowe. Kolejne wydarzenia są zaplanowane. Wrzesień będzie bardzo bogaty, jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne - mówi Monika Chylaszek z wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Krakowa.

"Trochę się dzieje, ale potencjał niektórych wydarzeń nie został wykorzystany - tak jak czerwcowych Dni Nowej Huty. Nie znalazłam tam niczego dla siebie" - mówi nowohucka artystka i aktywistka Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz.

Część z marzeń mieszkańców trafiła do specjalnej nagrywającej szafy, w której mieszkańcy mogli się podzielić życzeniami - przypomina Adam Grzanka

"Jeden pan nagrał w szafie prośbę, aby butelki można było oddawać do sklepu bez paragonu" - mówi Grzanka.

Aktywiści  i mieszkańcy obawiaja sie, że wiekszość z tych marzeń pozostanie jednak w szafie na długo, tak jak budowa całorocznego lodowiska albo remont alei Róż.

 

(Katarzyna Maciejczyk/łk)

43%
57%