Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP przez uczelnię kubatura nowego, sześciokondygnacyjnego obiektu liczy ok. 14 tys. mkw., a powierzchnia użytkowa 2,8 tys. mkw. Budynek przy ul. Reymonta ma system ogrzewania geotermalnego opartego na pompach ciepła, jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu ma w nowym budynku 15 laboratoriów, w tym m.in. przeznaczone do zajęć z geoenergetyki, rzeczywistości rozszerzonej, niekonwencjonalnych złóż węglowodorów. Wydział prowadzi rozległe badania w sektorze utrzymania bezpieczeństwa energetycznego. Działania z tym związane wymagają bezpośredniego kontaktu z węglowodorami, które wydobywane są ze złóż oraz transportowane do odbiorców. Dlatego wszystkie laboratoria zostały wyposażone w nowoczesne instalacje wentylacyjne umożliwiające pracę z gazami i lotnymi cieczami. Dwa otwory wiertnicze wykonane zostały w piwnicy budynku w celu uzyskania warunków badawczych jak najbardziej odzwierciedlających sytuację rzeczywistą na złożu węglowodorów.

Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej w nowym budynku zagospodarował dla swoich studentów 10 nowych pracowni, gdzie będzie kształcić ich m.in. z zakresu napędów elektrycznych w pojazdach samochodowych, techniki mikroprocesorowej, bezprzewodowej transmisji danych i energii, a także sensoryki samochodowej. W nowej pracowni znalazł się symulator wirtualnych jazd testowych. Laboratorium biomechaniki będzie wyspecjalizowane w prowadzeniu takich przedmiotów jak inżynieria rehabilitacji ruchowej, telechirurgia i robotyka medyczna czy modelowanie procesów biologicznych.

Inwestycja, warta 30 mln zł, realizowana była od 2018 r. Aby zbudować nowy obiekt, władze uczelni zdecydowały o przesadzeniu 34-letniej lipy, która stała wcześniej na miejscu wybudowanego obiektu. Przeniesione dwa lata temu drzewo rośnie teraz nieopodal wejścia do nowo otwartego budynku.

 

(PAP/sp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.