|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nowe stawki w Strefie Płatnego Parkowania. Czy wjeżdżanie samochodem do centrum Krakowa stanie się luksusem?

8 złotych za pierwszą godzinę parkowania, prawie 10 za drugą i ponad 11 złotych za kolejną! Takie nowe stawki za parkowanie w śródmieściu proponuje Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. Co ważne, opłaty obowiązywałyby także w soboty i niedziele.

Posłuchaj rozmowy z wiceprzewodniczącym krakowskiej Rady Miasta Michałem Drewnickim z PIS, a także radnymi Jakubem Koskiem z PO oraz Łukaszem Maśloną z klubu "Kraków dla Mieszkańców"

Fot. EW

Przedstawiciele krakowskiego magistratu zwracają uwagę, że brak możliwości różnicowania stawek w SPP w zależności od odległości od centrum oraz blokowane ustawowo stawki wręcz zachęcały kierowców do wjeżdżania do ścisłego centrum miasta samochodami. Dodatkowo, ceny komunikacji miejskiej nie były wystarczająco konkurencyjne w stosunku do opłat parkingowych. Zmiana ustawy otwiera furtkę do stworzenia nowego cennika.

- Nowe stawki opłat wzrosną w porównaniu z obecnymi. Tych, stosowanych do tej pory, nie można było zmieniać od 2001 r. – wówczas ustalono je na sztywno bez możliwości waloryzacji. Wartość tych stawek w odniesieniu do siły nabywczej spadła o połowę od tamtej pory – tłumaczy Łukasz Franek – dyrektor Zarządu Transportu Publicznego (cyt. za informacją na portalu Krakow.pl – red.)

Najwięcej za parkowanie zapłacimy w ścisłym centrum, bo aż 8 złotych za pierwszą godzinę (9,60 zł za drugą, 11,40 zł za trzecią, za kolejne – 8 zł). Według analiz urzędników to strefa, gdzie jest największe zapotrzebowanie na miejsca parkingowe. Tu też kierowcy najdłużej szukają miejsca, gdzie będą mogli pozostawić swój samochód.

W pozostałych podstrefach proponowana stawka to 5 zł za pierwszą godzinę postoju (6 zł za drugą, 7,20 zł trzecią, za każdą kolejną – 5 zł).

Strefa Płatnego Parkowania zostanie też rozszerzona o Zabłocie i os. Podwawelskie – to z kolei reakcja na apele okolicznych mieszkańców. "Zabłocie jest silnie turystycznym terenem, na którym mieszkańcy mają kłopoty ze znalezieniem miejsca postojowego. Z kolei os. Podwawelskie dla wielu kierowców dojeżdżających do centrum pełni funkcję miejsca postojowego, co z kolei odbija się na komforcie życia jego mieszkańców" – czytamy na portalu Krakow.pl

Opłatą parkingową w SPP będziemy objęci również w soboty i w niedziele.

Z propozycjami zapoznają się teraz miejscy radni.

 

 

(RK, Krakow.pl/ew)

20%
80%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 110

Pf

Piątek, 15 lutego 2019, 16:39

Kto poaprząta urzędników? Jak długo będą nas doić? To raz. Dwa, po co komu ulice jeśli nie można z nich korzystać?

Odpowiedz

Piątek, 15 lutego 2019, 13:08

No widzisz - dać liberałom wolność to jak Balcerowiczowi brzytwę.

Odpowiedz

Czwartek, 14 lutego 2019, 19:58

Tylko proszę przy okazji zlikwidować abonamenty dla niby-mieszkańców, bo to oni blokują miejsca parkingowe. I w centrum i na Kazimierzu.

Odpowiedz

Czwartek, 14 lutego 2019, 19:54

Dzieci jezdzą za darmo TYLKO w czasie roku szkolnego. Sprobuj zabrac dziecko gdzieś w wakacje.

Odpowiedz

gosia

Czwartek, 14 lutego 2019, 18:57

@AT

Z jednym dzieckiem, zapomniała Pani podkreślić.

Odpowiedz

Środa, 13 lutego 2019, 21:04

@Skumbria w Tomacie

Ale to PiS wprowadził ustawę która pozwala samorządom wprowadzić nowe stawki za parkowanie. Taki paradoks :-D

Odpowiedz

Skumbria w Tomacie

Środa, 13 lutego 2019, 15:46

Nie chcieliście Pis-u to macie wyższe opłaty.

Odpowiedz

stary krakowianin

Środa, 13 lutego 2019, 08:23

Doskonały pomysł. Wreszcie będę mógł zaparkować w centrum, gdy będę chciał coś załatwić. 10 zł to korzystna cena i wymusi rotację.

Odpowiedz

Środa, 13 lutego 2019, 08:08

@Anioł

Celnie!

Odpowiedz

Mieszkaniec

Środa, 13 lutego 2019, 00:42

Dziś Rada Miasta Krakowa powinna odwołać ze stanowiska dyrektor ZTP Łukasza Franka, który całkowicie nie nadaje się na to stanowisko !!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz

Janusz

Środa, 13 lutego 2019, 00:18

Kraków staje się kolorowym skansenem dla turystów. Rynek i okolice to restauracje, bary, sklepy z pamiątkami, hotele i muzea. Zwykłych mieszkańców już tu nie ma, wypycha się ich na wszelkie sposoby. Zaporowe ceny parkowania to kolejny przykład, znika zwykły handel, zwykłe życie. Remontowane ulice to deptaki, które można odwiedzić w niedzielę i pospacerować, zakupy i interesy załatwia się zupełnie gdzie indziej. Czy to dobrze - chyba nie, bo miasto to nie tylko mury i kawiarniane stoliki.

Odpowiedz

jotbe

Wtorek, 12 lutego 2019, 23:10

Zawsze jako ścisłe centrum określano rejon w obrębie Plant. A tu jest ogromne, aż do Krzemionek... Nie mówiąc już o prywatnym Kazimierzu, gdzie nie można wjechać ale trzeba płacić koszta utrzymania.

Odpowiedz

Stara krakuska

Wtorek, 12 lutego 2019, 19:14

A ja mówię krótko: nie zgadzam się! Mieszkam w Krakowie od zawsze, tu płacę podatki. Gminne oznacza "wspólne" a więc również moje. Dlaczego mam płacić złodziejskie stawki za parkowanie na swoim? Opłaty tak, ale dla obcych. I w całym Krakowie, nie tylko w strefach. Mam nadzieję, że Radni nie zatwierdzą tego gniotu. P.S. Na mojej ulicy, która jest poza strefą pakowania, stoi kilka wraków, które blokują bezcenne miejsca parkingowe. Parkują latami za darmo. Straży Miejskiej jakoś to nie obchodzi. I jak to się ma do nowych, złodziejskich stawek w strefie?

Odpowiedz

Wtorek, 12 lutego 2019, 16:23

@Tomek W

Kto głosował na PiS? To rząd wprowadził nową ustawę a samorządowcy korzystają. Nie wolno zabronić wjazdu do centrum to można go ograniczyć.

Odpowiedz

Wojtek

Wtorek, 12 lutego 2019, 16:15

A co w zamian, skoro chcemy pobyć się samochodów z centrum (nawiasem mówiąc w Krakowie centrum kończyć się będzie chyba niedługo w podkrakowskich miejscowościach) to warto dać jakąś alternatywę. Gdzie te parkingi przy pętlach autobusowych/ tramwajowych. Gdzie te nowe przystanki kolejowe. Jakoś nie widzę. Nawet przy okazji budowy linii kolejowej do Balic nie zadbano o parkingi z prawdziwego zdarzenia tylko jakieś miniaturki na 10 samochodów. W Opatkowicach ma być przystanek kolejowy i parking na bodaj ze 12 samochodów.

Odpowiedz

AT

Wtorek, 12 lutego 2019, 13:53

@Katarzyna

Bzdura,z Bronowic jeżdżą autobusy 20 min do centrum. Co jest z tymi dziećmi? Jeździłam przez 6 lat z dzieckiem do szkoły komunikacją i żyję i dziecko też.

Odpowiedz

Katarzyna

Wtorek, 12 lutego 2019, 13:42

podwyżka się należy ale 30 zł za 3 godziny i jeszcze w weekendy? Zawsze jeździłam do centrum tramwajem. Ale są sytuacje, kiedy się nie da. Np. gdy muszę się szybko dostać z małym dzieckiem (a tramwaje z Bronowic nie jeżdżą), muszę szybko wrócić a nie jechać z przesiadkami godzinę. Wyjście na Rynek, do muzeum czy teatru będzie teraz kosztować mnie dodatkowe 40zł??? A co z postojem przy szpitalu na ulicy Kopernika? Odwiedzając dziecko mam wydać 100zł dziennie?? To jest naprawdę gruba przesada!

Odpowiedz

krakusek

Wtorek, 12 lutego 2019, 10:59

100% poparcia dla projektu zmian!!!

Odpowiedz

wp

Wtorek, 12 lutego 2019, 10:24

Porażka, jak tylko braknie kasy to podwyżki - paranoja, powinno być tak że jak "rządzącym" brakuje kasy to od razu idą do więzienia

Odpowiedz

Anioł

Wtorek, 12 lutego 2019, 10:07

To ja może sparafrazuję słowa Balcerka z Alternatywy 4, "Kraków to chamowo, i tyle".

Odpowiedz