|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nowe stawki w Strefie Płatnego Parkowania. Czy wjeżdżanie samochodem do centrum Krakowa stanie się luksusem?

8 złotych za pierwszą godzinę parkowania, prawie 10 za drugą i ponad 11 złotych za kolejną! Takie nowe stawki za parkowanie w śródmieściu proponuje Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. Co ważne, opłaty obowiązywałyby także w soboty i niedziele.

Posłuchaj rozmowy z wiceprzewodniczącym krakowskiej Rady Miasta Michałem Drewnickim z PIS, a także radnymi Jakubem Koskiem z PO oraz Łukaszem Maśloną z klubu "Kraków dla Mieszkańców"

Fot. EW

Przedstawiciele krakowskiego magistratu zwracają uwagę, że brak możliwości różnicowania stawek w SPP w zależności od odległości od centrum oraz blokowane ustawowo stawki wręcz zachęcały kierowców do wjeżdżania do ścisłego centrum miasta samochodami. Dodatkowo, ceny komunikacji miejskiej nie były wystarczająco konkurencyjne w stosunku do opłat parkingowych. Zmiana ustawy otwiera furtkę do stworzenia nowego cennika.

- Nowe stawki opłat wzrosną w porównaniu z obecnymi. Tych, stosowanych do tej pory, nie można było zmieniać od 2001 r. – wówczas ustalono je na sztywno bez możliwości waloryzacji. Wartość tych stawek w odniesieniu do siły nabywczej spadła o połowę od tamtej pory – tłumaczy Łukasz Franek – dyrektor Zarządu Transportu Publicznego (cyt. za informacją na portalu Krakow.pl – red.)

Najwięcej za parkowanie zapłacimy w ścisłym centrum, bo aż 8 złotych za pierwszą godzinę (9,60 zł za drugą, 11,40 zł za trzecią, za kolejne – 8 zł). Według analiz urzędników to strefa, gdzie jest największe zapotrzebowanie na miejsca parkingowe. Tu też kierowcy najdłużej szukają miejsca, gdzie będą mogli pozostawić swój samochód.

W pozostałych podstrefach proponowana stawka to 5 zł za pierwszą godzinę postoju (6 zł za drugą, 7,20 zł trzecią, za każdą kolejną – 5 zł).

Strefa Płatnego Parkowania zostanie też rozszerzona o Zabłocie i os. Podwawelskie – to z kolei reakcja na apele okolicznych mieszkańców. "Zabłocie jest silnie turystycznym terenem, na którym mieszkańcy mają kłopoty ze znalezieniem miejsca postojowego. Z kolei os. Podwawelskie dla wielu kierowców dojeżdżających do centrum pełni funkcję miejsca postojowego, co z kolei odbija się na komforcie życia jego mieszkańców" – czytamy na portalu Krakow.pl

Opłatą parkingową w SPP będziemy objęci również w soboty i w niedziele.

Z propozycjami zapoznają się teraz miejscy radni.

 

 

(RK, Krakow.pl/ew)

20%
80%