Kierowcy pracujący w strefie i załatwiający tam sprawy urzędowe narzekają, że za postój trzeba płacić. Ale urzędnicy bronią pomysłu rozszerzenia strefy.

Przy rozszerzeniu strefy zapomniano jednak o jednym obszarze w pobliżu centrum Krakowa. Chodzi o fragment między ulicą Wrocławską a torami kolejowymi. Tam strefy nie ma i, jak zauważyli słuchacze Radia Kraków, kierowcy od razu to wykorzystali.

W efekcie ulice Odrowąża i Friedleina są szczelnie wypełnione samochodami.
 


ul. Kościelna po i przed wprowadzeniem strefy

 

 


Przypomnijmy, od 3 marca rewolucyjna zmiana, bo kierowcy muszą płacić za postój nie tylko w Starym Mieście i w okolicach Dworca Głównego. Opłaty będą też pobierane na przykład w rejonie Galerii Kazimierz, na ulicy Kalwaryjskiej w Podgórzu, czy też przy Alejach Trzech Wieszczów. Do tej pory można tam było parkować za darmo.

Sprawdź, które ulice zostaną objęte nową strefą

A strefa miała być rozszerzona już miesiąc wcześniej. Urzędnicy nie zdążyli jednak przygotować wszystkiego na czas, a spora część mieszkańców nie zdążyła wykupić abonamentów. Radni postanowili więc przesunąć termin rozszerzenia. 3 marca jest już terminem nieodwołalnym.

 

 

 

 

 


Na terenach objętych nową strefą stanęło prawie 500 nowych parkomatów, które różnią się od starych nie tylko wyglądem, ale też funkcjami.

- Podstawowa zmiana polega na tym, że parkomat wyposażony jest w klawiaturę, za pomocą której należy wpisać numer rejestracyjny swojego auta - mówi Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu - To rozwiązanie jest stosowane także w innych miastach. Chodzi o to, aby zapobiec sytuacji, gdzie ktoś odsprzedaje bilet parkingowy innej osobie. Tak się w przeszłości zdarzało. Poza tym są sytuacje, że bilet parkingowy spadnie z deski rozdzielczej, albo się odwróci i go nie widać. Wówczas możemy szybko zweryfikować, że opłata została jednak wniesiona.

Jak obsługiwać nowy parkomat?

1. Najpierw należy wpisać numer rejestracyjny samochodu i zatwierdzić go zielonym przyciskiem
2. Potem należy wrzucić odpowiednią ilość monet. 20 minut postoju kosztuje złotówkę, godzina 3 złote, a druga godzina 3,50. UWAGA! Nowe automaty również nie wydają reszty. Natomiast jeśli wrzucimy za dużo pieniędzy, wydłuży się nam czas postoju
3. Po wrzuceniu monet znów należy potwierdzić wybór zielonym przyciskiem i wtedy parkomat wydrukuje bilet, który należy umieścić za przednią szybą samochodu.
4;. Za kilka tygodni pojawi się możliwość płacenia za postój kartą zbliżeniową i Krakowską Kartą Miejską.

 

 

 

 

 


Przeczytaj: Nowa strefa Płatnego Parkowania dopiero od marca
Czytaj także: Rośnie strefa płatnego parkowania w Krakowie

(Maciej Skowronek/ko)