Na problem działki należącej do Cesarsko-Królewskich Kolei Państwowych natrafiły krakowskie wodociągi. Jak mówi rzecznik tej miejskiej spółki Robert Żurek, to nie jedyna taka historia. "W innym przypadku adres jednego ze spadkobierców, do którego dotarliśmy to dobra Radziwiłłów. To kolejny dość duży problem" - podkreśla.

Któż chciałby zadzierać z Radziwiłłami? O Austro-Węgrach nie wspominając. No dobrze, ale pewnie przy niewielkiej działce takich problemów już nie ma, prawda? "Trzeba odnaleźć spadkobierców, często dotrzeć do XIX-wiecznych ksiąg katastralnych. Trzeba doprowadzić do takiej sytaucji, żeby na danym terenie przeprowadzić inwestycję. Często są to niewielkie skrawki gruntu. Chyba najmniejszy, o jaki toczyła się długa procedura pozyskiwania zezwolenia na wejście z pracami, to był skrawek o wielkości 5 metrów kwadratowych. Sprawa trwała kilka lat" - dodaje Robert Żurek.

Niewielka działka a wielki problem i to w dużej liczbie. "W tej chwili prowadzimy kilkaset postępowań związanych z uregulowaniem stanu prawnego. Te sprawy dotyczą tylko tych sytaucji, kiedy potencjalnym nabywcą może być Skarb Państwa lub gmina miejska Kraków. Co do wszystkich działek na terenie Krakowa, jaka to jest skala, to trudno w tej chwili oszacować" - mówi Justyna Habrajska, dyrektor Biura Przejmowania Mienia i Rewindykacji.

Jak dodaje dyrektor Habrajska, problem dotyczy zarówno spraw obecnych, jak i tych z przeszłości. "Są też sprawy sprzed I i II wojny światowej. Są też sprawy po II wojnie świtowej, kiedy wiele osób zginęło, część osób wyjechała. Nie są przeprowadzone sprawy spadkowe, nie są ujawnieni kolejni właściciele tych nieruchomości" - mówi.

Własności dochodzą też osoby prywatne. Według Biura Przejmowania Mienia i Rewindykacji, razem ze sprawami prowadzonymi przez miasto i Skarb Państwa, to kilka tysięcy takich procesów. Rozwiązaniem mogłoby być lepsze egzekwowanie przepisywania własności. Zdaniem dyrektor Habrajskiej, warto byłoby też usprawnić regulację własności działek po śmierci jej posiadacza.

Sprawa Cesarsko-Królewskich Kolei Państwowych i miejskich wodociągów jest obecnie w toku. Dopiero po jej zakończeniu będzie możliwe zrealizowanie planowanej inwestycji.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

 

(Bartłomiej Grzankowski/ko)