|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Niepodległościowa" tablica w Mogilanach pełna błędów

Kim był Ignacy Jan PadArewski? Powinni o tym wiedzieć fundatorzy tablicy, która zawisła na dzwonnicy w podkrakowskich Mogilanach. Takie właśnie nazwisko pojawiło się wśród wymienionych na niej ojców niepodległości. Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany nie kryje oburzenia błędem i kształtem tablicy.

Fot. Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany

Na kamiennej tablicy przy mogilańskim rynku pojawiły się nazwiska czterech ojców niepodległości - to Piłsudski, Dmowski, Witos i Paderewski - ten ostatni... z błędem. Pod nimi podpisani zostali wójt gminy, proboszcz lokalnej parafii i... Instytut Pamięci Narodowej. IPN jest zaskoczony, że tablica z takim błędem i w takiej formie zawisła na dzwonnicy. Jak mówi Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Krakowie, projekt tablicy, który wpłynął do IPN-u nie zawierał błędów. "Odsłonięto ją w takiej postaci, która jest nie do zaakceptowania. Musi zostać to zmienione" - mówi Korkuć i podkreśla, że nazwiska proboszcza i wójta są zbyt duże w porównaniu do tych na projekcie. Jak mówią przedstawiciele IPN-u - dopóki tablica nie zostanie zmieniona, nie zamierzają za nią płacić.

Fot. Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany

 

Wójt Mogilan zapewnia, że sprawa lada moment zostanie rozwiązana. Jak podkreśla Maciej Korkuć z IPN-u, to, aby szybko zmienić treść tablicy, leży w interesie wykonawcy. IPN nie został również zaproszony na jej... odsłonięcie. Ale chyba nie żywi urazy.

 

 

(Martyna Masztalerz/ew)

18%
82%