|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nie będzie złagodzenia uchwały antysmogowej dla Krakowa

Nie będzie złagodzenia uchwały antysmogowej dla Krakowa - zapewnia Urząd Marszałkowski. Chodzi o usunięcie z niej zakazu palenia drewnem w kominkach. Postulują to między innymi przedstawiciele wytwórców i przedsiębiorców handlujących kominkami.

Fot. pixabay

"Jesteśmy rozczarowani, bo nikt nie wziął pod uwagę naszych rozwiązań" - mówią producenci i sprzedawcy kominków, którzy we wtorek podczas Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego zabiegali o usunięcie zakazu palenia węglem z uchwały antysmogowej dla Krakowa. Przytaczali dane pokazujące, że mimo likwidacji w ostatnich latach osiemdziesięciu procent pieców węglowych poziom zanieczyszczenia powietrza w mieście wcale nie maleje i domagali się rzetelnych badań. Lobbowali też za tym, by drewno było dopuszczone do spalania jako - jak to określili - odnawialne źródło energii wykorzystywane do ogrzewania, przygotowywania żywności oraz innych celów -  w tym kulturalnych i wypoczynkowych.

Jacek Ręka z Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych przekonuje, że przy obecnych rozwiązaniach mieszkańcy mogliby ogrzewać domy drewnem nie emitując zanieczyszczeń. "Są dzisiaj filtry, elektronika, katalizatory. Totalnie nie zgadzamy się z tym, co mówi Krakowski Alarm Smogowy i z tym, jaka jest przyczyna smogu w Krakowie i że nie można spalać drewna. Dziś można drewno tak spalać, że w miejscowości pachnie, a nie śmierdzi" - twierdzi Jacek Ręka. Dodał, że władze województwa powinny sporządzić badania dotyczące faktycznych źródeł smogu. Proponuje, aby w takie badania zaangażować krakowskich naukowców zajmujących się tą dziedziną.

Marszałek województwa Witold Kozłowski pozostaje jednak nieugięty. Jeszcze przed rozpoczęciem dyskusji na temat palenia drewnem w kominkach jasno powiedział, że ani sejmik, ani Urząd Marszałkowski nie planują zmian w dotychczasowej uchwale antysmogowej dla stolicy Małopolski. 

Przypomnijmy, od 1 września 2019 roku w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia w domu węglem i drewnem. 

Sonda: 861

 

 

 

(Joanna Orszulak/ew)

57%
43%