|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej stworzyli syberyjskie warunki dla kolarza, który chce pobić rekord

Valerian Romanowski to kolarz, który chce pobić rekord Guinnessa w jeździe na rowerze w skrajnie niskich temperaturach wschodniej Syberii. W tym celu rozpoczął on testy w tzw. sztucznym mrozie, stworzonym przez komorę termoklimatyczną Politechniki Krakowskiej. Komora to specjalne pomieszczenie, które potrafi stworzyć warunki zarówno afrykańskiej sawanny, jak i syberyskiej tajgi. Testy w minus 40 stopniach Celsjusza wykazały kilka niedoskonałości w przygotowaniu do wyprawy. W niskich temperaturach między innymi szwankował sprzęt.

Posłuchaj co mówi Wawrzyniec Kuc, koordynator projektu

fot: PAP/Jacek Bednarczyk

- Czujemy, że mamy za mało rezerwy w ubraniu. Będziemy musieli coś dobrać. Zauważyliśmy też, że w pewnych temperaturach zaczynają powstawać duże opory na korbowodach i w łożyskach. Sprawdzamy teraz czy przyczyną jest rózna rozszerzalność termiczna materiałów, czy jest to kwestia smarowania - mówi Wawrzyniec Kuc, koordynator projektu.

Nowy rekord zamierza ustanowić 42-letni Valerian Romanovski, pochodzący z polskiej rodziny na Litwie, inżynier i doktorant w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Od lat pasjonuje się badaniem możliwości ludzkiego organizmu, ma na swoim koncie pięć rekordów Guinnessa w jeździe ciągłej na rowerze górskim.

Romanovski podejmie próbę ustanowienia rekordów Guinnessa podczas wyprawy do wschodniej Syberii, w położonej w rosyjskiej Jakucji wiosce Ojmiakon, nazywanej „biegunem zimna”. Notowane są tam rekordowo niskie temperatury na świecie (sięgające minus 70 st. C). Kolarz ze swoją krakowską ekipą zamierza między 8 a 10 lutego podjąć próby ustanowienia trzech rekordów Guinnessa - przejechania na rowerze w czasie 12, 24 i 48 godzin jak najdłuższego dystansu w ekstremalnie niskich temperaturach, sięgających poniżej minus 50 st. C.

„Moja pasja polega na tym, że uprawiam sporty, które wymagają myślenia (...). Do swoich wyczynów pochodzę w sposób naukowy, dokładnie analizując, co się dzieje z organizmem, jak reaguje on na takie skraje sytuacje, jakie pojawiają się symptomy i jak im przeciwdziałać” - mówił w piątek dziennikarzom Romanovski.

Wyprawa do Rosji startuje w przyszłym tygodniu. Kolarz zamierza przejechać przez Syberię około 600 kilometrów. Od dawna stosuje w tym celu specjalną dietę na bazie ryżu, miodu i tłustych potraw.

„Projekt VR 2017” poza sportowym i naukowym (zbadanie wytrzymałości organizmu podczas wysiłku fizycznego w rekordowo niskich temperaturach) ma też wymiar charytatywny. Kolarz wspiera Fundację DKMS i - podobnie jak wcześniejsze wyczyny - także ten chce dedykować chorym na nowotwory krwi. Według zapowiedzi organizatorów po powrocie do kraju planowana jest konferencja naukowa, podczas której przedstawione zostaną wyniki wyprawy.

 

 

 

 

(Dominika Panek/PAP/ko)

67%
33%