|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Na terenie szpitala psychiatrycznego w Kobierzynie odbędzie się piknik rodzinny

Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie-Kobierzynie, w którym leczą się osoby chore psychicznie, w najbliższą sobotę po raz drugi organizuje piknik rodzinny. Jego najważniejszym celem jest "odczarowanie" tego miejsca, pokazanie, że można w nim znaleźć pomoc i wsparcie.

By Daniel.zolopa - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35060457

"Pierwszy piknik zorganizowaliśmy przed rokiem, rozpoczynając obchody stulecia szpitala, drugi odbędzie się przy okazji ich zakończenia. Widzimy, że coraz częściej do szpitalnego ogrodu, do miejsca, które wcześniej było stygmatyzowane, którego się bano, przychodzą w sobotę i niedzielę osoby z zewnątrz i rozkładają się z kocami na trawnikach" – mówił PAP dyrektor szpitala Stanisław Kracik.

Dodał, że piknik integruje pracowników, ale jest też ważny dla chorych i ich rodzin. "To miejsce jest w ten sposób oswajane, a wtedy jego terapeutyczne działanie, o którym myśleli założyciele szpitala, po prostu się realizuje. Mamy nadzieję, że te osoby, które dziś nie mają żadnych problemów, nie będą bały się do nas przyjść wtedy, gdy okaże się, że potrzebują naszej pomocy" – powiedział Kracik.

Szpital w Krakowie-Kobierzynie powstał na podstawie koncepcji samowystarczalnego miasta-ogrodu i do dziś działa na terenie zabytkowego, rozległego parku.

Piknik rozpocznie się w sobotę o godz. 10. Zaplanowano m.in. warsztaty lepienia z gliny, wicia wianków, plastyczne, muzyczne, florystyczne i kulinarne. Wystąpią: chór I LO w Krakowie, grupa Studentów Akademii Muzycznej oraz Wojciech Korzeniowski - lekarz szpitala, który brał udział w telewizyjnym "Idolu".

W budynku szpitalnego teatru odbędzie się prezentacja "Rozważań okołoschizofrenicznych" malarki i pisarki Sylwii Mensfeld, której tekst czytać będzie aktor Tomasz Schimscheiner. Będzie można obejrzeć wystawę prac artystki, a także wystawy: "Kobierzyn na starej fotografii", "Nasz kolorowy świat", "Arteterapia w Szpitalu". Będą też spacery po zabytkowym zespole szpitalno-parkowym.

Podczas pikniku sprzedawana będzie słynna kobierzyńska szarlotka, zioła w doniczkach oraz wyroby wykonane w pracowniach terapii zajęciowych. Organizatorzy pikniku zaprosili też food trucki.

Zakład dla Nerwowo i Umysłowo Chorych w Kobierzynie pod Krakowem powstał w 1907 roku, ale jego otwarcie nastąpiło dopiero w 1917 r. Kompleks szpitalny wybudowany na podstawie koncepcji samowystarczalnego miasta-ogrodu zaliczany był wówczas do najpiękniejszych, najnowocześniejszych i najbardziej funkcjonalnych placówek tego typu w Europie.

Na 52 ha, w ogromnym parku wybudowano 15 pawilonów dla 800 chorych oraz ponad 40 innych budynków. Szpital miał m.in. własną piekarnię, pralnię, elektrociepłownię, warsztaty techniczne i różnego rodzaju warsztaty terapii zajęciowej; ponadto były tam gospodarstwo rolne i ogrodnicze, budynek teatralny, boisko, kaplica i cmentarz.

W 1999 r. zespół szpitalno-parkowy został wpisany na listę zabytków. Obecnie placówka ma do dyspozycji 20 budynków i około 52 ha terenu.

Szpital świadczy opiekę psychiatryczną w czterech formach: doraźnej stacjonarnej, dziennej, ambulatoryjnej i środowiskowej. Dysponuje 790 łóżkami w oddziałach stacjonarnych i 150 miejscami w oddziałach dziennych. W 2017 r. z leczenia stacjonarnego skorzystało około 6,7 tys. osób, z pobytu na oddziałach dziennych 700 pacjentów, w ambulatorium i w zespołach leczenia środowiskowego (pięciu w Krakowie oraz czterech w okolicznych miejscowościach - Skawinie, Wieliczce, Miechowie i Myślenicach) udzielono ponad 100 tys. porad i konsultacji.

 

 

(PAP/ko)

94%
6%