|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Na rajstopach smok wawelski i... bazylika Mariacka. Obrażają czy nie?

Granica dobrego smaku została przekroczona - komentuje w rozmowie z Radiem Kraków Marta Woźniak, specjalista do spraw komunikacji społecznej bazyliki Mariackiej. Chodzi o najnowszą propozycję jednej z łódzkich marek włókienniczych, czyli Rajtuzy Krakowskie. Na damskich rajstopach na wysokości uda umieszczono smoka wawelskiego i... kościół Mariacki.

Posłuchaj relacji Magdaleny Zbylut

Fot. mat. prasowe

Granica dobrego smaku została przekroczona! - komentuje Marta Woźniak, specjalista ds. komunikacji społecznej Bazyliki Mariackiej. Władze bazyliki mają wpływ jedynie na wykorzystywanie do celów komercyjnych wnętrza kościoła. Brakuje natomiast przepisów określających gdzie i w jakim celu można wykorzystywać wizerunek budowli jako takiej. - O sprawie poinformowaliśmy kurię i prawników, ponieważ nie możemy zapominać o tym, że jest to miejsce kultu - podkreśla Woźniak.

Jeżeli mamy porównywać rajstopy i na przykład magnesy na lodówkę, gdzie bazylika jest wykorzystywana, to widzimy zasadniczą różnicę. Rajstopy to jednak część garderoby, bielizny, a wizerunek bazyliki umieszczono dość wysoko" - podkreśla Marta Woźniak.

Producenci rajstop są zaskoczeni. Jak przekonuje Malwina Wadas, reprezentująca łódzką markę - nie mieliśmy żadnego sygnału, żeby komuś ten wzór nie odpowiadał.- Mamy poczucie, że nie jest to produkt ujmujący powagi wizerunku bazyliki Mariackiej. Jeżeli będzie jakakolwiek forma kontaktu oficjalnego z nami czy też zostanie zgłoszona taka uwaga, to potraktujemy ją z należytą uwagą - mówi.

Jak przyznaje Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu - zastrzeżonymi znakami w Krakowie są Sukiennice i Wawel. Wizerunek bazyliki Mariackiej niestety nie, co jednak nie znaczy, że jego obraz można wykorzystywać dowolnie. - Nie mogą być to rzeczy, które w jakiś sposób narażają na śmieszność widok bazyliki czy w jakiś sposób obrażają, ponieważ jest to element religijny - wyjaśnia Nowak.

Krytyki dla projektanta rajstop z krakowskimi motywami nie szczędzi Leszek Mazan, krakauerolog. Jak podkreśla - umieszczenie Bazyliki na rajstopach to przekroczenie wszelkich granic - nie tylko dobrego smaku, ale też kultury, historii i tradycji.
- Marzy mi się, żeby do tej metalowej obręczy, która wisi, obok tego kościoła, zakuć tego człowieka, który to wymyślił. Niech stoi na widoku publicznym, żeby ludzie widzieli prawdziwego, rzetelnego polskiego idiotę.

Tymczasem klienteli nie brakuje. Jak przekonuje Monika Bernaciak, właścicielka jednego ze sklepów z rajstopami w Krakowie, zainteresowanie jest ogromne. I trzeba było złożyć już kolejne zamówienie, bo zostały wyprzedane.

 

(Magdalena Zbylut/ew)

 

25%
75%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 57

m

Piątek, 16 listopada 2018, 14:17

Protestujący to chyba w Watykanie nie byli:-) - tam to się handelek piękny odstawia. Parę metrów od Kaplicy Sykstyńskiej stragany z chińszczyzną opatrzoną wizerunkiem papieża i innych ważnych symboli, nie mówiąc już o knajpie typu fast food - frytki im nie przeszkadzają, bo pieniądz się liczy:-)

Odpowiedz

Piątek, 16 listopada 2018, 12:08

Piękna reklama tandetnych rajstop. Producent powinien wam zapłaci

Odpowiedz

rydzol

Czwartek, 15 listopada 2018, 17:27

@trl

Znowu włoźyłeś za ciasną kominiarkę?

Odpowiedz

mich

Czwartek, 15 listopada 2018, 14:40

Ostatnio PFN tłumaczyła się z wycięcia z filmu PKiN - że wizerunek prawnie chroniony - jak jest obawa o wykorzystanie komercyjne w złych celach, to trzeba było zapis taki zrobić w tym przypadku.

Odpowiedz

bulba

Czwartek, 15 listopada 2018, 14:37

@dlugi-gr

Rozumiem, że chciałbyś zwolnienia tych 70 tys. osób? Znajdziesz dla nich pracę? Zaoferujesz? Czy stać cię tylko na takie komentarze?

Odpowiedz

trl

Czwartek, 15 listopada 2018, 14:11

A czy synagoga z Kazimierza byłaby ok na udzie?

Odpowiedz

Men

Czwartek, 15 listopada 2018, 08:37

Pomysł dobry, ale dlaczego są tylko damskie. Może wprowadzenie modelu męskiego ostudziłoby pretensje kierowane przez niektórych przeciwników.

Odpowiedz

Małgorzata

Czwartek, 15 listopada 2018, 07:50

@Krakus

Rajstopy maja jakiś wymiar moralny? W czym są gorsze od koszulki? Koszulki z bazyliką, z ORŁEM...???

Odpowiedz

Małgorzata

Czwartek, 15 listopada 2018, 07:48

Pani się coś w głowie namieszało. Część garderoby to jakiś problem?! I jaka jest różnica między koszulką a rajstopami? Jakaś ....moralna różnica?! Na koszulce może być wszystko, a rajstopy są... niegodne? Niemoralne? Pani doradzam podróże po świecie i oglądanie pamiątek (zwłaszcza Watykan z zabawnymi stoidełkami np Jezusek z głową na sprężynie i śpiewające Maryjki, a też okłady z lodu na głowę.

Odpowiedz

slawek

Środa, 14 listopada 2018, 22:05

Krakauerolog... Kto to wymyślił? To jego powinno się zakuć. Zresztą, nie od dziś wiadomo, że krakowska "śmietanka" jest drętwa i bez poczucia humoru. Już w dwudziestoleciu międzywojennym sobie z tego typu ludzi nasi wspaniali artyści dworowali. Jeśli umieszczanie bazyliki na rajstopach to przekroczenie wszelkich granic to co powiedzą kiedy ktoś umieści ją na gaciach? Ach ten Kraków, miasto kultury, historii i tradycji. Zatęchłe, zakorkowane, dulskie... rzadko przewietrzane bo przecież położone w niecce. Oby nie intelektualnej ;)

Odpowiedz

Ola

Środa, 14 listopada 2018, 18:56

Inspirujący artykuł - rajstopy już zamówione i będą noszone! Kobiece nogi to jedyne słuszne miejsce w Polsce dla Kościoła. :-)

Odpowiedz

gość

Środa, 14 listopada 2018, 17:12

przecież uda kobiece to Sacrum tajemnicy życia

Odpowiedz

dlugi-gr

Środa, 14 listopada 2018, 17:01

@Krakus

Ale odpust na którym sprzedają świecącego różowego Jezusa i Matkę Boską która wyświetla godzinę i pogodę, to już jest ok ? Bo wpłaca opłatę do parafii. Kościół w Polsce zatrudnia ponad 70000 osób, które jak nie patrzeć muszą coś mieć na życie, dajmy im te 2000 na rękę. Co daje 140 mln pln miesięcznie. Tyle trzeba zebrać. I nie ważne czy z podatków czy z tacy, czy też od producentów różnych pierdół. Jak nie wpłacisz - jest nagonka.

Odpowiedz

dlugi-gr

Środa, 14 listopada 2018, 16:56

Kogoś chyba strasznie boli, ze kobieta ma ładne nogi i zakłada rajstopy, a druga nie może, bo ma brzydkie nogi. Innego powodu nie widzę.

Odpowiedz

antyklerykał

Środa, 14 listopada 2018, 16:20

a ja mam dosyć sprzedawania wszystkiego "kobietami". Kraków ma rózne symbole i mozna sobie odpuścić kościół wspinający się po udzie . chcemy żeby państwo było świeckie więc szanujmy siebie wzajemnie. Może pokażmy trochę wyższy poziom niż miłośnicy rozgłośni z torunia . Widzę w takich akcjach "oko za oko, ząb za ząb " . Rajstopy średnie, przypominają trochę garderobę pań lekkich obyczajów.....

Odpowiedz

Katarzyna

Środa, 14 listopada 2018, 15:39

Gratuluję firmie świetnej darmowej reklamy! Fajne rajstopy. Gdyby ludzie w UM używali mózgów mogli by użyć tego produktu jako promocji dla miasta oraz w kampanii promującej miasto. Ale jak to w większości urzędów w pl beton zamiast mózgu.

Odpowiedz

pest

Środa, 14 listopada 2018, 14:09

Serio obraża Was budynek na rajstopach? A znak Polski Walczącej na gaciach czy pościeli? Albo koszulka z groźbami karalnymi: "śmierć wrogom Ojczyzny"? Miejcie ludzie trochę dystansu... Acha, zapomniałem - z Muzułmanami to by nie przeszło i tu was boli. Bo fajnie byłoby chrześcijańską miłość bliźniego wyładować pięściami.

Odpowiedz

Krakus

Środa, 14 listopada 2018, 13:21

@fgh

Tylko, że właścicielka nóg z pewnością nie umówiłaby się z Tobą... Czytam tą Twoją argumentację i nie mogę pojąć jak można być takim hipokrytą. Kościół to kościół - miejsce kultu. Nikt nie robi rajstop z synagogą w Jerozolimie czy meczetem w Mekce. I tu niech chodzi o to, czy Żydzi i Muzułmanie są bardziej radykalni. Chodzi o szacunek. Zwyczajny szacunek do rzeczy świętych, związanych z kultem. Ja wierzę, że to jest dom Boży, miejsce gdzie mieszka Bóg. To jest kwestia dobrego smaku i kultury. To nie figura geometryczna, pozbawienie wierz krzyży nie sprawia, że wizerunek tego kościoła na rajstopach jest mniej niegodny. W pierwszej kolejności to jest miejsce kultu religijnego, żaden symbol a realne miejsce a w drugiej kolejności może być - jak uważasz - symbolem kulturowym. Fakt natomiast jest faktem, szum jaki się zrobił wokoło tej sprawy to tylko reklama dla firmy i czysta kasa. Była już taka firma, bawiąca się kontrowersjami z rajstopami w roli głównej - Adrian. Oczywiście dalej wspaniale prosperuje, bo takie mamy społeczeństwo, pokrzyczymy, brzydko się poobrarżamy w Internecie, za mantrę przyjmiemy, że katolicy mają się na każdą formę obrazy godzić i milczeć, katolicy zaś napiszą, że z muzułmanami by to nie przeszło (sam tak napisałem;) i tak będziemy się spierać, pisać a firma z Łodzi policzy zyski. Swoją drogą serio - fajne rajstopy, tylko no nie można było na nie dać obok smoka Barbakanu i Lajkonika, żeby nie robić przykrości ludziom, dla których to jest ważne miejsce - kościół, a przecież tych ludzi jest nie mało. I tu dochodzę do meritum. Firma się dziwi, że takie larum ale to tylko element brutalnej gry... ups,serio to kogoś uraziło, sorry...? a za plecami haha liczymy kasę aż miło. Za kasę można przecież wszystko...

Odpowiedz

fgh

Środa, 14 listopada 2018, 12:31

Jak tak patrzę na te nogi, to myślę, że chętnie umówiłbym się z ich właścicielką. Brawo dla Kościoła za wzorowe zareklamowanie produktu, o którym inaczej bym pewnie nie usłyszał. Mam nadzieję, że wiele dziewczyn się zainteresuje. A sama skarga panów w sutannach jest po prostu żenująca. Kościół Mariacki to symbol kulturowy, a nie tylko religijny i nie należy tylko do Kościoła.

Odpowiedz

Smożanka

Środa, 14 listopada 2018, 12:00

Promocja dla Krakowa - rajstopy w smogowy wzór (całe czarne). Rzeczone rajstopy bardzo ciekawe, czekałam na krakowski wzór.

Odpowiedz