Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Muzeum Armii Krajowej wzbogaciło się o nowe zbiory. ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2016.08.25 13:07 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:49 )
Warsztaty radiowe z Sanmore pod Londynem wyprodukowały zaledwie 105 radioodbiorników dedykowanych Cichociemnym. Jeden z kompletnych zestawów trafił niedawno do Muzeum AK. Oprócz niego już wkrótce na wystawie stałej znajdą się: spadochron Irvin, pasiak z Ravensbrück oraz model Łagru. Instytucja pozyskała również pamiątki po Stanisławie Kasznicy – ostatnim komendancie Narodowych Sił Zbrojnych i Żołnierzu Wyklętym.

Fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Posłuchaj Wojciecha Banasika, krewnego Stanisława Kasznicy
Nowe eksponaty w Muzeum Armii Krajowej

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Muzeum Piotr Koziarz, w tym roku placówka zakupiła lub otrzymała jako darowiznę kilkadziesiąt eksponatów. Wśród nich są radioodbiornik OP3, wyprodukowany dla Cichociemnych; dokumenty po Stanisławie Kasznicy – ostatnim komendancie Narodowych Sił Zbrojnych, Żołnierzu Wyklętym; spadochron wojskowy PX; pasiak więźniarki z Ravensbrueck; model łagru wykonany w latach 80. przez byłego łagiernika i żołnierza 2. Korpusu Polskiego oraz hełm polski wz. 1915, tzw. „Adrian”, z sygnowaniem 40. Pułku Piechoty.

Unikatowym przedmiotem jest radioodbiornik OP3. „Ten radioodbiornik ma ogromną wartość. Dla polskich Cichociemnych został wyprodukowany w 105 egzemplarzach. Na razie doszukaliśmy się dwóch zachowanych egzemplarzy – jeden jest w Centrum Łączności w Zegrzu, a drugi w Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie” – powiedział na konferencji prasowej w czwartek kustosz Muzeum AK Piotr Makuła.

Przenośny odbiornik radiowy zaprojektował polski inżynier Tadeusz Heftman. Przeznaczony był dla polskich i brytyjskich agentów. Odbierał zakodowane komunikaty nadawane przez BBC z Londynu z instrukcjami polskich władz wojskowych dla Polskiego Państwa Podziemnego. W Polskim Wojskowym Warsztacie Radiowym w Stanmore k. Londynu wyprodukowano łącznie 287 odbiorników OP3, z czego 105 w wersji polskiej.

Pamiątki po Stanisławie Kasznicy przekazał Muzeum członek rodziny Kaszniców Wojciech Banasik. W zbiorze tym są archiwalia z okresu okupacji i po 1945 r. – dokumenty i korespondencje odnoszą się m.in. do uwięzienia i wykonania przez komunistyczną władzę sądowniczą mordu sądowego na Kasznicy.

„Córka Stanisława Kasznicy, Zofia, była moją ciotką i matką chrzestną. Wszystkie dokumenty, listy z więzienia, które posiadała, przekazała mnie. Zmarła trzy miesiące temu. Wszystkie rzeczy przekażę temu muzeum, bo jestem krakusem. Chcę, by dzięki tym obiektom młodzi mogli się uczyć, a starsi przypomnieli sobie, że Stanisław Kasznica był żołnierzem, walczył, a przede wszystkim wiele wycierpiał w tych czasach po 45 r. kiedy miało być fajnie, a nie było fajnie” – mówił Banasik i podkreślił: „Stanisław Kasznica był bohaterem dla mnie, dla mojej rodziny i dla ludzi, którzy coś wiedzieli o żołnierzach wyklętych”.

Model łagru, który zasili wystawę stałą, wykonał własnoręcznie w latach 80. Henryk Kosior, skazany najpierw na pięć, a potem na 15 lat łagrów. Po dwóch latach spędzonych na Syberii Kosior trafił do armii gen. Andersa. Został przydzielony do 23. Kompanii Transportowej, z którą przeszedł cały szlak bojowy, łącznie z bitwą pod Monte Cassino.

Hełm wz. 1915, tzw. "Adrian” ma sygnowanie 40. Pułku Piechoty ze Lwowa. To hełm z wrześniowego pobojowiska – 40 Pułk Piechoty brał udział w obronie Warszawy w 1939 r. „Bardzo rzadką cechą tego hełmu jest cecha własnościowa, ponieważ niewiele jednostek Wojska Polskiego w okresie II Rzeczpospolitej nadawało swoje sygnatury własnościowe takim elementom uzbrojenia jak hełm. I w tym wyraża się wyjątkowość tego obiektu” – podkreślił Makuła.

Muzeum AK pochwaliło się również pasiakiem więźniarki z Ravensbrueck i ręcznie wykonanym słownikiem polsko-niemieckim, zawierającym słownictwo przydatne w obozach koncentracyjnych.

 

Katarzyna Maciejczyk/PAP, jgk

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię