Jak podkreślał Marcel Klemiato z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, odchodzenie w energetyce od węgla jest konieczne, ale nie można walką
z kryzysem obciążać przede wszystkim niższych warstw społecznych:

- Węgiel to jest aż 170 tys. pracowników i pracowniczek. To są górnicy, górniczki, te osoby nie mogą zostać bez pracy, nie można ich wyrzucić z pracy, dlatego dążymy do tego, żeby dostali przebranżowienie i żeby ta polityka już była rozpisana teraz. W ciągu 20 lat można to przygotować kompleksowo, porządnie, a nie po łebkach - tłumaczył Marcel Klemiato.

Uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego przekonywali, że jeśli nie zapobiegniemy katastrofie klimatycznej, to upadnie system społeczny. Podczas strajku apelowano także między innymi o wprowadzenie edukacji klimatycznej do szkół oraz powołania przez polski sejm eksperckiej i niezależnej rady do zmian klimatu.

 

(Tomasz Bździkot/jp)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.