|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33
12 630 60 00
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Minister środowiska zapowiada kolejną śmieciową rewolucję

Czeka nas kolejna śmieciowa rewolucja. Od lipca minister środowiska wprowadza między innymi jednolite kolory pojemników na zbieranie odpadów we wszystkich gminach w Polsce... Zostaną też wprowadzone dwa dodatkowe pojemniki: niebieski na papier i brązowy na odpady "bio". Każda gmina będzie te zmiany wprowadzać stopniowo. Kraków ma czas do kwietnia 2018 roku.

Posłuchaj materiału Radia Kraków

Fot. ptj

"To też zależy od tego, jak w danej gminie obowiązuje umowa na odbiór odpadów. W Krakowie obowiązuje ona do marca 2018 roku. Trudno wymagać od naszych wykonawców, by w trakcie umowy zmieniać jej warunki. Ministerstwo wzięło to pod uwagę" - mówi Radiu Kraków Piotr Odorczuk z krakowskiego MPO.

W Krakowie ponad 95% mieszkańców domów prywatnych deklaruje segregowania odpadów. Gorzej w statystykach wypadają bloki. "W blokach to na poziomie ponad 80%. Staramy się wspólnie ze strażą miejską to kontrolować, ale i doradzać mieszkańcom" - mówi Odorczuk.

Są też w Krakowie osiedla, które deklarują, że nie segregują śmieci. Za to mają naliczone wyższe opłaty za wywóz. "Wtedy to już wspólnoty decydują, organizują głosowania. Najczęściej są to budynki, gdzie większość mieszkań jest wynajmowanych" - tłumaczy Nina Jaśkiewicz, przedstawiciel administracji i dodaje, że takich bloków jest coraz mniej. 

Zmiany będą wprowadzane stopniowo, bo na osiedlach wiąże się to z dużymi kosztami na przykład wymiany wszystkich koszy na śmieci na osiedlach. Jak zgodnie stwierdzają mieszkańcy krakowskich osiedli, dodatkowe pojemniki zniechęcają do segregacji, bo w małych kuchniach brakuje miejsca na trzymanie aż pięciu worków na odpady. "To jest i będzie problem. Nie wyobrażam sobie pozastawiać kuchni kolejnymi workami ze śmieciami" - mówi jedna z mieszkanek. 

Teraz w Krakowie obowiązują trzy pojemniki: niebieski na odpady zmieszane, zielony na szkło i żółty na surowce wtórne.

Tarnów już liczy się z finansowymi konsekwencjami zmian: "Oznacza to bardzo duże koszty, choćby przez wymianę pojemników na nowe. Będziemy je powoli wprowadzać" - komentuje Stefan Piotrowski z wydziału infrastruktury miejskiej w Tarnowie. CZYTAJ

W Nowym Sączu w tej sprawie nie zapadły jeszcze żadne decyzje. 

 

 

(Dominika Baraniec/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

33%
67%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 30

to był k...zamach

Niedziela, 19 lutego 2017, 10:21

@wPiSdu albowiem PiS to stan umysłu

Odpowiedz

Don Sylvester

Niedziela, 19 lutego 2017, 03:29

@ni

Czy jedna wiocha podrzuca drugiej śmieci? Na zakopiańce pełno śmieci w rowach i za przystankami, które służą za parawan dla kibelków.

Odpowiedz

Don Sylvester

Niedziela, 19 lutego 2017, 03:21

@Terefere

...i tu jest cała tajemnica.

Odpowiedz

Gowno w uszach macie

Niedziela, 19 lutego 2017, 00:22

@wPiSdu

Po co poswiadczasz nieprawde glupi cepie! To dyrektywa EU a nie pomysl PIS...

Odpowiedz

Snakee

Sobota, 18 lutego 2017, 18:22

Będzie nam ktoś płacił za segregację i poświęcony czas na to?

Odpowiedz

ZWZ

Sobota, 18 lutego 2017, 15:33

@wPiSdu

Byli i to nie dawno, a na dodatek to jeszcze złodzieje!

Odpowiedz

wPiSdu

Sobota, 18 lutego 2017, 12:19

takich debili jak szyszko, macierewicz, waszczykowski dawno nie było w Polskim rządzie. No ale jak mawiał klasyk w PiS są idioci prima sort

Odpowiedz

erwin

Sobota, 18 lutego 2017, 10:07

@Jerzy

A butelki szklane po oddaniu paragonu.

Odpowiedz

erwin

Sobota, 18 lutego 2017, 10:06

@ni

Bo żeby oddać butelkę musisz mieć paragon

Odpowiedz

erwin

Sobota, 18 lutego 2017, 10:03

Powinno być tak jak w Krakowie! Trzy rodzaje odpadów. Nikt nie zmusi mnie żebym w domu miał pięć pojemników na odpady. Większa ilość pojemników jeszcze bardziej zniechęci do segregacji. A firma przyjedzie i wszystkie rozładuje na jeden pojazd.

Odpowiedz

Sobota, 18 lutego 2017, 09:18

@OB

Dodaj jeszcze gazowe.

Odpowiedz

KRET

Piątek, 17 lutego 2017, 21:09

@lewak

Tu Pan znajdzie odpowiedź: 75/442/EEC Dyrektywa ramowa dotycząca odpadów 89/369/EEC Dyrektywa dotycząca odpadów miejskich (nowa MSWI – anulowana przez 2000/76/EC) 89/429/EEC Dyrektywa dotycząca odpadów miejskich (istniejąca MSWI - anulowana przez 2000/76/EC) 91/156/EEC Poprawka do Dyrektywy 75/442/EEC dotyczącej odpadów 91/689/EEC Dyrektywa dotycząca odpadów niebezpiecznych 93/259/EEC Regulacja dotycząca transgranicznego przemieszczania odpadów 94/67/EEC Dyrektywa dotycząca spalania odpadów niebezpiecznych 1999/31/EC Dyrektywa dotycząca składowania odpadów 1999/45/EC Dyrektywa dotycząca preparatów niebezpiecznych 2000/76/EC Dyrektywa dotycząca spalania odpadów 2000/53/EC Dyrektywa dotycząca pojazdów wyeksploatowanych 2000/532/EC Lista odpadów w związku z Dyrektywą ramową 75/442/EEC (Lista odpadów UE) 2002/95/EC Dyrektywa RoHS (ograniczenia dotyczące stosowania substancji niebezpiecznych w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym) 2002/96/EC Dyrektywa dotycząca odpadów sprzętu elektronicznego i elektrycznego

Odpowiedz

Zmieszany

Piątek, 17 lutego 2017, 21:05

Kto w normalnym mieszkaniu ma miejsce ma 5 osobnych pojemników na opady?

Odpowiedz

ePISkopat

Piątek, 17 lutego 2017, 20:58

W mpo nowe opłaty za kubeł to 4 zł/mc i ludzie kupili sobie kubły niebieskie bo taki kolor obowiązuje w Krakowie...aby nie płacić miesięczne a teraz jaki kolor mają kupić? Jak niebieskie mają być na papier

Odpowiedz

pis twoja mać

Piątek, 17 lutego 2017, 20:56

W mpo nowe opłaty za kubeł to 4 zł/mc i ludzie kupili sobie kubły niebieskie bo taki kolor obowiązuje w Krakowie...aby nie płacić miesięczne a teraz jaki kolor mają kupić? Jak niebieskie mają być na papier...

Odpowiedz

lewak

Piątek, 17 lutego 2017, 20:43

@krakus

PET napisał co wiedział. A że wiedział niewiele to tyle napisał

Odpowiedz

lewak

Piątek, 17 lutego 2017, 20:42

@Krak

O co co chodzi przecież my polaki mentalnością nie równamy do zachodu.

Odpowiedz

Jerzy

Piątek, 17 lutego 2017, 17:39

U nas w bloku niestety część sąsiadów albo nie umie albo im się nie chce, i nadal wrzucają do żółtego kontenera odpady zmieszane. Głupota czy bezmyślność, a co gdy będą dodatkowe kontenery ?!

Odpowiedz

ni

Piątek, 17 lutego 2017, 16:30

Zapraszam na Pasterniku do lasu przy drodze, WSZYSTKO co można sobie wyobrazić. Jesteśmy BRUDASAMI i nie szanujemy nic i nikogo. Na łąkach i w rowach tysiące butelek po alkoholu, sprzątałam jako wolontariusz jesienią i znów mam "robotę", bo jest dwa razy więcej. Żadne ustawy bo i tak wiocha spala w piecach wszystko!!!!! 25 lat temu oddawałam butelki i puszki do skupu za granicą i odstawałam kasę ale u nas procesy myślowe nie istnieją, ich w ogole nie ma bo nikt nic nie potrafi zastosować.

Odpowiedz

krakus

Piątek, 17 lutego 2017, 15:18

@PET

Pomijam kwestię tego, skąd niby wyciągasz wniosek że to unijny przepis. Ale gdzie niby jest durnota w tym, aby surowce wtórne segregować u źródła?

Odpowiedz