Minister kultury, który w czwartek odwiedził otwartą dzień wcześniej, nową siedzibę Archiwum Narodowego w Krakowie przyznał, że losy inwestycji rozstrzygały się w połowie 2016 r., jednak ostatecznie udało się ją ukończyć.

"W tej chwili mamy wspaniały budynek, który robi wrażenie architektoniczne, ale także technologiczne i ekologiczne" - podkreślił Gliński. Jak dodał, dzięki temu, że archiwa docelowo znajdą się w jednym miejscu, a nie w kilku punktach, rozsianych po całym mieście, odciążony zostanie m.in. Wawel.

Wicepremier wyraził również nadzieję, że archiwami interesować będzie się także zwykły człowiek, nie tylko osoba, która zgłębia te zagadnienia z racji swojego zawodu. Popularyzacji tej dziedziny służyć ma także sieć "Szukaj w Archiwach", z której skorzystać może każdy z nas. "W tej chwili archiwa to instytucje nowoczesne, publiczne - nie tylko dla naukowców i historyków, ale dla całego społeczeństwa; instytucje bardzo potrzebne" - ocenił.

"Na żywo można zobaczyć je tutaj, tym bardziej że w Krakowie archiwum przetrwało drugą wojnę światową, więc mamy tu unikalne, jedne z najbardziej z najcenniejszych zbiorów, i dlatego będą one teraz przechowywane w najpiękniejszym i najbardziej funkcjonalnym budynku" - podkreślił minister.

Krakowskie archiwum to instytucja przechowująca akta - od dwunastowiecznych, aż po współczesne - w tym dokumenty królewskie, archiwalia miejskie, zbiory z prywatnych kolekcji oraz bogaty zasób kartograficzny, fotograficzny i ikonograficzny. Placówka, która do tej pory prowadziła rozsiane po mieście oddziały, zyskała nowoczesną siedzibę, w której wszystkie cenne dokumenty przechowywane będą w odpowiednich dla nich warunkach.

Nowy budynek zlokalizowany jest przy ul. Rakowickiej 22E; jego gmach składa się z dwóch segmentów: magazynowego i biurowego, a powierzchnia użytkowa liczy ok. 14 tys. m kwadratowych.

Magazyny archiwalne na ośmiu kondygnacjach mogą pomieścić ok. 70 tys. metrów bieżących akt. Segment biurowy liczy z kolei sześć kondygnacji - z biurami, nowoczesnymi pracowniami konserwacji i digitalizacji, introligatornią, wielomodułową czytelnią na materiały archiwalne oraz salą audiowizualną na 180 osób, a także trzema serwerowniami, w tym serwerownią ogólnokrajowego Zapasowego Repozytorium Cyfrowego Archiwów Państwowych.

 

Czytaj także: Otwarto nową siedzibę Archiwum Narodowego, może pomieścić 70 kilometrów akt

 

(PAP/jp)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.