Wszystko o uchwale antysmogowej

 

Mieszkańcy musieli zmienić ogrzewanie na ekologiczne lub przyłączyć się do miejskiej sieci. W Swoszowicach większość osób przygotowała się do zmian. Jednak część nie wierzy, że zakazy poprawią jakość powietrza w mieście. - Czas zabrać się za sąsiednie gminy. Co z tego, że my nie będziemy palić w kominkach, zmienimy piece, jak wystarczy przejechać się do Mogilan, gdzie do pieca wrzuca się wszystko, co jest pod ręką" - mówią naszej reporterce.

Według szacunków w Krakowie pozostało do wymiany około 4 tysięcy pieców węglowych, 45 tysięcy zostało wymienionych przed wejściem w życie zakazu.

Zdaniem porannego gościa Radia Kraków źródło zanieczyszczenia powietrza w Krakowie leży gdzie indziej. "Źródła są niewątpliwie w ruchu samochodowym. To oczywista oczywistość. (...) Uważam, że trzeba poprawiać stan powietrza najprostszymi środkami – zmywając ulice. Zanikł zwyczaj zmywania ulic. A na ulicach gromadzi się pył z hamulców, z rur wydechowych. To jest pył, który zagraża nam wszystkim najbardziej" - oceniał radny wojewódzki PiS Jan Tadeusz Duda.  

2 września w Krakowie, choć to pewnie jeszcze nie zasługa zakazów, powietrze jest czyste. Podobnie jest w całym regionie. Jedynie w Zakopanem nieznacznie podwyższone jest stężenie ozonu. 

 

 

(Katarzyna Maciejczyk/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.