Urząd Miasta Krakowa opublikował w piątek raport z pierwszej części konsultacji społecznych, która trwała od 26 listopada ubiegłego roku do 26 lutego.

Zdecydowana większość uczestników konsultacji wskazała, że obszar Wesołej powinien być: miejscem z funkcją parku (87 proc.), odpoczynku (81 proc.), miejscem do rekreacji (80 proc.), działalności artystycznej (72 proc.), wydarzeń kulturalnych (68 proc.), miejscem działalności instytucji kultury (66 proc.).

Mieszkańcy chcą, aby obszar ten był projektowany i tworzony stopniowo, w transparentny sposób i przy ich współudziale.

Wskazywali, że należy chronić i zachować zieleń już istniejącą na tym terenie: nie dokonywać wycinki drzew i nie wprowadzać nowej zabudowy kolidującej z zielenią. Jeśli chodzi o zagospodarowanie terenów i budynków po dawnym Szpitalu Uniwersyteckim, mieszkańcy chcą, by znalazły się w nich instytucje edukacyjne, kulturalne, start-upy, muzea o różnych profilach. Postulują też ich wykorzystanie na ogólnodostępną, publiczną przychodnię zdrowia z gabinetami specjalistycznymi, na wielopokoleniowy dom kultury czy dom seniora.

Mieszkańcy wskazywali w konsultacjach, że projektując przestrzenie zielone warto wykorzystać rozwiązania proekologiczne, takie jak: mała retencja wód opadowych, odnawialne źródła energii, ogrody deszczowe, ogrody społeczne i sensoryczne. W nowej zabudowie powinny pojawić się tzw. zielone dachy.

Na "Wesołej" mają być również obiekty małej gastronomii, kawiarnie lodziarnie, pawilony, które umożliwią organizację imprez plenerowych, wystaw czy warsztatów.

Według uczestników konsultacji "Wesoła" musi być dobrze skomunikowana z czterema ważnymi węzłami komunikacyjnymi: dworcem PKP, halą Targową i przyszłą stacja kolei aglomeracyjnej w jej pobliżu, rondem Mogilskim i rondem Grzegórzeckim, a w miarę możliwości obszary zielone dzielnicy powinny być zintegrowane z pobliskim Ogrodem Botanicznym UJ. Mieszkańcy postulowali też uspokojenie ruchu kołowego wewnątrz dzielnicy.

Wątpliwości uczestników konsultacji budziły takie funkcje jak usługi hotelarskie, najem krótkoterminowy typu "Airbnb", dodatkowa zabudowa mieszkaniowa, działalność kongresowa i targi czy tworzenie na tym terenie wielkopowierzchniowych sklepów.

Zagospodarowanie Wesołej budzi emocje, krakowianie na różnych forach już od dłuższego czasu zgłaszają swoje pomysły i wyrażają obawy, co stanie się z terenami przy ul. Kopernika w sercu Krakowa.

Jesienią 2019 roku prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał umowę, zgodnie z którą gmina wykupiła 9,13 ha terenu i 17 budynków opuszczanych przez Szpital Uniwersytecki, płacąc za nieruchomości prawie 283,2 mln zł. Należność została rozłożona na dziesięć rat do 2028 r. Budynki mają być przekazywane miastu stopniowo do 2023 r.

 

 

PAP/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.