Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Mali pacjenci ulepili z plasteliny wymarzone szpitalne potrawy – zamiast kleiku sushi i pizza

  • Kraków
  • date_range Środa, 2019.07.17 16:20 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:46 )
Wszyscy wiedzą, że szpitalne jedzenie... nie zachwyca. Wystarczy w internetowej wyszukiwarce wpisać "jadłospis szpitalny" i możemy od razu zobaczyć, czym raczą się pacjenci: zupa ryżowa, ziemniaczana z koncentratem pomidorowym, ryż na mleku czy pulpet w sosie. Te potrawy z pewnością nie pobudzają kulinarnej wyobraźni. Za to dzieci ze szpitala Żeromskiego w Krakowie mogły chociaż wyobrazić sobie dobre jedzenie. A to dzięki warsztatom, na które wybrała się nasza reporterka.

Fot. Fundacja Obraz w Pigułce

Mali pacjenci lepili z plasteliny swoje ulubione potrawy, a prace te potem trafią na ścianę szpitala w formie obrazu. Ten projekt zainicjowała Fundacja Obraz w Pigułce, która zajmuje się przenoszeniem dziecięcych projektów na płótno. „Tym razem działamy w szpitalu, a naszym tematem jest jedzenie. W tym roku zresztą Kraków stał się stolicą gastronomiczną Europy” - mówił organizator warsztatów, Marcin Kowalik.

A jakie ulubione potrawy ulepiły z plasteliny dzieci? Tort, frytki, sushi z kurczakiem i krewetkami, pizza z pepperoni. Mali pacjenci szpitala Żeromskiego mieli mnóstwo kulinarnych pomysłów.

Trzeba jednak przyznać, że jedzenie w szpitalu to kontrowersyjny temat. „Różnie bywa z jedzeniem w szpitalu. Dzieci mogą pomarzyć o niektórych potrawach. My chcemy rozwijać wyobraźnię dzieci” - dodaje Kowalik.

W tym przypadku między wyobraźnią a rzeczywistością jest... spory uskok. „Dziś na obiad nic dobrego, ale za to dietetycznie. Kleik ryżowy, ziemniaczki, suróweczka, mięso duszone” - mówią pacjenci. „Na śniadanie kanapka chyba z dżemem. Niezbyt to smakowite, zupełnie inne niż w domu” - dodają w rozmowie z reporterką Radia Kraków.

\

Fot. Fundacja Obraz w Pigułce

Jak przyznaje szpitalna dietetyczka, Natalia Zbroja, ograniczone możliwości finansowe niewątpliwie wpływają na menu. I, podobnie jak dzieci, pani Natalia dała się ponieść wyobraźni. „Podwyżki na pewno by się przydały. Śniadania i kolacje mogłyby być urozmaicone, niekoniecznie tylko kanapki. A na obiad – lepsza byłaby ryba niż mięso. Warzywa sezonowe” - wskazuje dietetyk.

Tymczasem trzeba pracować na tym, co się ma. A jak dowiedziała się nasza reporterka od dyrektora placówki - na jedzenie dla jednego pacjenta w szpitalu Żeromskiego przypada w tej chwili około osiemnastu złotych dziennie.

W takich sytuacjach należy włączyć kreatywność. Ostatnim pomysłem, który do diety pacjentów włączyli dietetycy ze szpitala Żeromskiego, jest... modne ostatnio kaszotto. „Światełko w tunelu” zapaliło się też niedawno dla pacjentek oddziałów położniczych. Pilotażowy program rządowy Dieta Mamy zakłada dwukrotne zwiększenie nakładów pieniężnych na jedzenie dla kobiet w ciąży i w okresie poporodowym.

 

 

(Martyna Masztalerz/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:05

    Stawką Puchar Prezydenta Krakowa

  • 20:12

    Alan Uryga: Wyboista droga do ekstraklasy

  • 18:55

    Krakowska Wisła jedzie po wygraną do Pruszkowa! TRANSMISJA W RADIU KRAKÓW

  • 18:54

    Na mecz Jaskółek trzeba będzie poczekać

  • 18:50

    Trener Pasów: Wiem, jakie są oczekiwania

  • 16:55

    Prof. Andrzej Bednarczyk ponownie rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię