"Chodzi o to, by w jednym miejscu zgromadzić: przestrzeń dla organizacji społecznych, działów badawczo-rozwojowych firm, młodych artystów, którzy w innym miejscu nie mogą komercyjnie wynająć przestrzeni. Zgromadzenie tych wszystkich talentów zdefiniowałoby Wesołą jako zieloną dzielnicę innowacji, gdzie będzie biło serce Krakowa na przyszłe dekady" - mówił dr Krzysztof Mazur. 

Jego zdaniem wysiłki miasta powinny być wsparte przez władze centralne, ponieważ "budżet miasta nie pozwala dzisiaj na zagospodarowanie tego terenu z takich rozmachem". "Wicepremier Jarosław Gowin zadeklarował, że jeśli Zjednoczona Prawica skonstruuje rząd na kolejne cztery lata, to on wraz ze mną jako senatorem, będziemy aktywnie zabiegali o to, żeby wsparcie dla nowej koncepcji +Wesołej+ nie szło wyłącznie z budżetu miasta, gdzie tych środków jest za mało, ale także z budżetu centralnego" – powiedział Mazur. Dodał, że według szacunków na zaprojektowanie i zagospodarowanie tego terenu potrzeba kilkaset milionów złotych.

Według Mazura "Wesoła" oprócz funkcji użyteczności publicznej powinna mieć funkcję także mieszkalną, ale dobrze zaplanowaną. Jak ocenił, w ciągu najbliższych kilku lat należałoby się skupić na tym, jakie podmioty mogą się znaleźć na tym terenie. Pytany o brak zgody Prokuratorii Generalnej na transakcję sprzedaży Mazur powiedział, że są to wymogi formalne i apeluje o jak najszybsze sfinalizowanie tego projektu. 

"Wesoła" to teren w centrum Krakowa, między ulicami: Blich, Kopernika i Grzegórzecką. Znajdują się na nim budynki Szpitala Uniwersyteckiego, który lada moment przeprowadzi się do nowej siedziby w Prokocimiu i chce sprzedać teren oraz niepotrzebne mu już budynki, by dokończyć nową inwestycję.

12 września uzgodniona i parafowana, ale jeszcze nie podpisana, została umowa w sprawie sprzedaży między władzami miasta a szpitalem, który czeka jeszcze na zgodę Prokuratorii Generalnej na tę transakcję. Bez tej zgody umowa nie może być podpisana. Tereny "Wesołej" zostały wycenione na prawie 300 mln zł; miasto do końca roku miałoby zapłacić pierwszą transzę ok. 30 mln zł.

 

 

 

(Bartłomiej Grzankowski, PAP/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.