|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Krecia robota na krakowskich skwerach i w parkach. To już wiosna?

Kopiec na kopcu, jedno wielkie kretowisko - mówią mieszkańcy krakowskiego Prądnika Czerwonego. Krety zaatakowały skwery i tereny zielone w Krakowie - na początek wzięły na cel Prądnik Czerwony.

posłuchaj materiału Tomasza Bździkota

fot: Tomasz Bździkot

Jakaś inwazja kretów tu jest - mówią mieszkańcy - w ogóle trawy nie widać, tylko same kopce, dawniej tylu kretów nie było. Trzeba wziąć grabki i rozgrabić, będzie świeża ziemia - uważają optymiści,niektórzy stwierdzają filozoficznie, że kretowiska były, są i będą, jak nas nie będzie, a realiści dodają, że "problemem" powinny się zająć służby miejskie...

Prądnik Czerwony to nie jedyne miejsce, gdzie można zobaczyć efekty kreciej roboty. Kretowiska są wszędzie - w miejskich parkach i przydomowych ogródkach, na krakowskich Błoniach i na wiślanych bulwarach.

Hubert Kacprzyk z krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej przypomina, że kret jest gatunkiem chronionym i na terenach zarządzanych przez miasto nic zrobić nie można - najwyżej posprzątać i wyrównać kreci kopiec. Właściciele prywatnych działek mogą krety wyłapać i przenieść w inne miejsce, mogą stosować odstraszacze, albo przypomniec sobie metody babci, czyli wyłożyć czosnek, lub spleśniałą skórkę cytrusów. Podobno działa.

Elżbieta Wojciechowicz-Żytko z Uniwersytetu Rolniczego dodaje, że krety to bardzo pożyteczne zwierzątka, są owadożerne, polują na owady żerujące w glebie, czyli takie, które niszczą korzenie roślin, dlatego powinniśmy lubić krety. A ponieważ są chronionym gatunkiem, absolutnie nie można ich zabijać.

Inwazja kretów? Chyba po prostu wiosna...

 

 

Tomasz Bździkot/bp

 

89%
11%