|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Krakowskie szopkarstwo wpisane na listę UNESCO

Krakowskie szopkarstwo wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO! Taką decyzję podjęli członkowie Komitetu obradujący na Mauritiusie. Wniosek złożył polski rząd.

Fot. z 74. Konkursu Szopek Krakowskich. Fot. arch. M. Lasyk

"Wpisanie szopkarstwa krakowskiego na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości jest potwierdzeniem doniosłości tego, że utrzymujemy tę tradycję i kolejnym impulsem, by ją rozwijać - powiedział PAP wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. Jak podkreślił, tradycja wykonywania szopek – na przestrzeni lat – przechodziła różne koleje losu: słabła, potem była ponownie podsycana.

"Ten wpis jest kolejnym impulsem, by tę tradycję rozwijać poprzez jej szersze propagowanie i włączanie w tworzenie szopek coraz większej grupy dzieci" – mówił Kulig. "Wpis jest także dodatkowym potwierdzeniem kierunku promocji Krakowa, który prezentuje się nie tylko jako miasto z zachowanymi reliktami architektury sprzed wieków, ale także jako miejsce, które ma ciekawe dziedzictwo niematerialne" - podkreślił.

W opinii prezydenta pierwszy polski wpis na prestiżową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, będzie też zachętą do podjęcia starań o umieszczenia tam innych krakowskich tradycji, które budują tożsamość miasta: pochodu Lajkonika i odpustu Emaus.

Po dwóch latach oczekiwań mamy powody do dumy - mówi Małgorzata Niechaj, kierownik projektu "Szopki. Konkurs i wystawa". "Na tej sesji dowiedzieli się, że jest takie zjawisko. To już pójdzie na cały świat. Zasłużona tradycja, prawie że ginąca tradycja szopkarstwa będzie uratowana. A prestiż szopkarstwa wzrośnie" - dodaje. 

Szopkarstwo krakowskie, przypomnijmy, jest tradycyjnym rzemiosłem sięgającym XIX wieku. W punkcie centralnym budowli nawiązującej do architektury Krakowa ukazywana jest scena Bożego Narodzenia. Przedstawieniu towarzyszą postaci nawiązujące do legend, jak również postaci współczesne, m.in. artyści czy sportowcy.

Radości z wpisu nie kryje szopkarka Anna Malik, z rodziny Malików kultywującej tradycję budowania szopki od kilku pokoleń. "Szopka musi być piękna, musi wyrażać miłość artysty. Kolory są według gustu. Powinna przypominać architekturę Krakowa. Z tym, że nie może to być makieta. To ma być baśniowy twór, który powstał w głowie szopkarza" - zaznacza Anna Malik. 

Od 1945 roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa organizuje Konkurs Szopek Krakowskich na Rynku Głównym. Każdego roku bierze w nim udział kilkaset osób. Anna Malik zapowiada, że również w tym roku wspólnie ze swoją córką Rozalią zaprezentują kolejną konkursową szopkę.

 

 

(Magdalena Zbylut, PAP/ew)

100%
0%