– Chcemy wiedzieć, co już zostało zrobione w tej sprawie, a także jakie działania i środki zapobiegawcze zamierza podjąć Wojewoda, poprzez podległe mu służby, niezbędne do usunięcia awarii i jej skutków. Liczymy, że te incydenty, które nie pozostają bez wpływu na stan powietrza w Krakowie, zostaną dogłębnie zbadane, a zakład dostosuje się do wydanych zaleceń czy ograniczeń – dodaje Ewa Olszowska-Dej.

Witold Śmiałek, doradca Prezydenta ds. jakości Powietrza po raz kolejny też apeluje do mieszkańców Nowej Huty, by w przypadku zaobserwowania sytuacji i zjawisk na terenie swojej dzielnicy, mogących mieć wpływ na stan środowiska, powiadamiali służby miejskie na adres interwencyjny: [email protected] lub bezpośrednio Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie: 12-616-59-99, 12-418-67-70; faks: 12-413-89-66.

Przypomnijmy, najbardziej niepokojące zdarzenia w krakowskiej Hucie miały miejsce w styczniu, marcu i sierpniu ubiegłego roku. Tylko w styczniu doszło do kilkunastu awarii - to wtedy do atmosfery dostało się 5 ton pyłów, kilkanaście tys. metrów sześciennych gazu koksowego i gazu surowego. W raporcie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zastrzeżono, że to zdarzenie mogło mieć wpływ na znaczne zanieczyszczenie środowiska. WIĘCEJ

 

(RK, mat. prasowe Krakow.pl/ew)