|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nowe miejskie autobusy na dobry początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Dojazd do pracy samochodem, rowerem miejskim... a może spacer? Do takiej formy przemieszczania się po mieście zachęcani będą krakowianie podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Siedmiodniowa impreza rozpoczyna się w najbliższą niedzielę. A od piątku po Krakowie zacznie jeździ 86 nowych autobusów miejskich. MPK odebrało supernowoczesne mercedesy.

Fot. Marek Lasyk

Na dobry początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Krakowie odbyła się prezentacja 86 nowych autobusów MPK. Tym razem na krakowskie ulice wyjechały Mercedesy Citaro wyposażone w nowoczesne i proekologiczne silniki. To mała odmiana, bo ostatnio nowe autobusy dostarczała głównie wielkopolska firma Solaris. "W naszych autobusach silnik spalinowy wspomagany jest elektrycznym, co oznacza niższą emisję szkodliwych związków do powietrza, oszczędność paliwa. Silniki ładowane są energią, która powstaje podczas hamowania" - wyjaśnia Artur Konarski z firmy Evobus współpracującej z Mercedesem.

Kraków walczy o to, aby być miastem, po którym jeżdżą wyłącznie ekologiczne autobusy, spełniające najwyższe standardy. Do tego już niewiele brakuje.

Właściwe obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu rozpoczną się w niedzielę. Tegoroczne hasło wydarzenia to "Przesiadaj się i jedź".  "To zachęta, by korzystać z komunikacji miejskiej i zostawić samochód pod domem. Dla poprawy jakości powietrza w mieście, zmniejszenia hałasu oraz dla oszczędności czasu, który tracimy, stojąc w korkach" - wymienia Ewa Olszowska Dej z Wydziału Kształtowania Środowiska w Krakowie.

W czasie tych siedmiu dni patrole policji i Inspekcji Transportu Drogowego będą kontrolowały spaliny w samochodach. Akcje edukacyjne i specjalne atrakcje przygotowało również Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Krakowie.

Miłośnicy pojazdów szynowych będą mogli też sami poprowadzić tramwaj dzięki symulatorowi, z którego będzie można skorzystać w piątek na Politechnice Krakowskiej. Ostatnim dniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie sobota, która jak mówi Ewa Olszowska-Dej - jednocześnie będzie dniem bez samochodu. "22 września wyłączamy kasowniki. Ale co ważne będzie dotyczyć to tramwajów, autobusów miejskich, ale i tych aglomeracyjnych" - dodaje urzędniczka. 

Skoro komunikacja miejska ma być wtedy bezpłatna, to może warto wybrać się nią na weekendową wycieczkę poza Kraków. 

WIĘCEJ INFORMACJI

 

 

 

Joanna Orszulak/ko,ew

85%
15%