Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kraków: Zakaz palenia węglem i drewnem. Nie ma co liczyć na pobłażliwość strażników

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2019.09.02 16:31 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:51 )
W Krakowie zaczął obowiązywać zakaz palenia węglem i drewnem. Kraków tym samym jest pierwszym miastem w Polsce, które podjęło tak radykalną próbę walki ze smogiem. Od 1 września mieszkańcy mogą korzystać z ogrzewania olejowego, gazowego, elektrycznego i ciepła dostarczanego przez miejska sieć. Zakaz palenia węglem i drewnem dotyczy także kominków i stacjonarnych - murowanych grilli.

Dron krakowskich strażników miejskich. Fot. Katarzyna Maciejczyk

Posłuchaj materiału Katarzyny Maciejczyk
Krakowski smog - zdjęcia Tomasza Wełny

Nie ma co liczyć na pobłażliwość strażników miejskich. Było wystarczająco dużo czasu na wymianę pieca i dostosowanie się do nowych przepisów. Za ich łamanie grozi mandat w wysokości pięciuset złotych, albo skierowanie sprawy do sądu.

Zakaz najbardziej dotknął domy jednorodzinne, których mieszkańcy sami muszą dbać o ogrzewanie. Większość właścicieli takich domów zastosowała się do nowych przepisów i wymieniła piec, niektórzy jednak są sceptyczni i nie wierzą, że jakość powietrza się dzięki temu poprawi:

- Co z tego, że my mamy tutaj wszędzie wymienione piece i nie będziemy używać kominków, jak wystarczy przejechać się do Mogilan i hajcuje się wszystkim, jak popadnie - mówi sceptyczny mieszkaniec osiedla domków jednorodzinnych.

W Krakowie zlikwidowano dotychczas 45 tysięcy palenisk węglowych. Zostało 4 tysiące najtrudniejszych przypadków. To kwestie nieuregulowanych spraw spadkowych, domów przeznaczonych do wyburzenia albo wyjątkowego uporu - mówi Jerzy Muzyk Zastępca Prezydenta do spraw Zrównoważonego Rozwoju:

- Spotykamy się w grupie około 1000 tego typu przypadków - mówię tutaj o liczbie palenisk - z takim stanowiskiem "nie, bo nie".

Musimy jak najszybciej dokończyć wymianę palenisk, ale to i tak dopiero początek drogi - przyznaje Paweł Ścigalski - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Jakości Powietrza:

- Źródłem podstawowym zanieczyszczenia jest niska emisja, na drugim miejscu jest transport. Chcemy teraz położyć nacisk na te pozostałe elementy związane z generowaniem zanieczyszczenia.

To, czy krakowianie respektują zakaz, sprawdzała będzie straż miejska. Do tego typu kontroli zostało przeszkolonych 130 strażników. Mają do dyspozycji kamery termowizyjne, czujniki zanieczyszczeń i dron z kamerą, który będzie pokazywał z którego komina leci dym - mówi Marcin Nytko - strażnik Miejski:

- W tym momencie każdy dym, który się pojawia, a nie jest to para z instalacji gazowych, którą łatwo rozróżnić wizualnie, jest to dla nas sygnał, że należy skierować tam kontrolę.

Na razie jest jeszcze ciepło i do sezonu grzewczego zostało co najmniej kilka tygodni, lecz już teraz Straż Miejska musiała kilka razy interweniować. Pierwsze zgłoszenie wpłynęło 2 minuty po północy 1 września.

 

Katarzyna Maciejczyk/sp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:16

    Elewacja wieży hejnałowej bazyliki Mariackiej zostanie wyczyszczona przy pomocy lasera

  • 17:52

    Kamil Stoch z Michalem Doleżalem, ale poza kadrą!

  • 17:31

    Po skargach kierowców - sygnalizacja świetlna na ul. Opolskiej i al. 29-go listopada będzie dostosowywać sygnał do natężenia ruchu

  • 13:30

    Odpowiedzialność prawna za wykorzystanie sztucznej inteligencji - nowe uregulowania Unii Europejskiej

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię