W przyszłym tygodniu władze Krakowa mają ogłosić konkurs na przygotowanie koncepcji budynku Krakowskiego Centrum Muzyki.

"Konkurs na realizację sali koncertowej na blisko 1000 osób, małej sali obejmującej około 300 osób, również oczywiście sal prób, przestrzeni publicznych, które będą jakby integralną częścią tego obiektu. Ten konkurs ma wyłonić zwycięzcę, który z wolnej ręki uzyska zamówienie na realizację projektu budowlanego, który będzie podstawą do realizacji w przyszłości tej inwestycji" - mówi zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk. Jak dodaje, obiekt powstanie na 3-hektarowej działce w rejonie ulicy Piastowskiej.

Pierwsze przygotowania do inwestycji już ruszyły, bo firmy, które działy na tym terenie, dostały informację, że muszą go opuścić do 30 września. Jak mówi prezydent Majchrowski - współpraca z urzędem marszałkowskim została zerwana z powodu nieprawidłowości związanych ze zwycięskim projektem konkursu na Małopolskie Centrum Muzyki. Po współpracy pozostały tylko wspólne działki przy ulicy Skrzatów na Grzegórzkach, które należą i do magistratu i do władz województwa.

"Ten konkurs się nie udał. Postanowiliśmy się rozstać. To było wszystko uzgodnione z panem marszałkiem wcześniej. Te działki są współwłasnością marszałka i miasta, ale to jest do rozliczenia z marszałkiem" - wyjaśnia prezydent.

Na formalne zerwanie umowy o współpracy i rozliczenie dotąd poniesionych kosztów wciąż czeka urząd marszałkowski. 

"Mieszkańcy Krakowa muszą sobie zadać pytanie, co w sytuacji, w której miasto rozpoczyna samodzielne w dobie kryzysu starania o wybudowanie Centrum Muzyki i musi to w stu procentach pokryć z własnych środków, odrzucając tym samym możliwość współfinansowania tego projektu i wydatkowania na ten cel tylko 33%, i stworzenia wielkiego, nowoczesnego Centrum Muzyki, które miało być wizytówką Krakowa, wizytówką polskiej kultury, i wybiera inny wariant" - mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz. Jego zdaniem problem z firmą, która zwyciężyła w konkursie, można było rozwiązać inaczej - na przykład wybierając koncepcję, która zdobyła drugie miejsce w konkursie. 

"Od 2017 roku przygotowywana była ta inwestycja. Wykonano potrzebne dokumenty techniczne związane z rozpoczęciem tej inwestycji. Przeprowadzono także konkurs. Wydatkowano ponad 700 tysięcy złotych do tej pory na ten cel. Powinien nam Kraków oddać jedną trzecią środków" - dodaje Urynowicz.

Klamka zapadła, bo miasto podjęło decyzję, że Krakowskie Centrum Muzyki będzie budowało samo. Jak mówi Katarzyna Olesiak - dyrektorka Wydziału Kultury w krakowskim magistracie, budowa obiektu ma szczególne znaczenie.

"Będzie to przede wszystkim siedziba dwóch miejskich orkiestr, Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovii, ale będzie to również miejsce wykorzystywane przez inne podmioty - twórców, artystów, organizacje pozarządowe, ale również miejsce prezentacji festiwali takich jak Opera Rara, Muzyka w Starym Krakowie, festiwal Sacrum Profanum, Unsound, Festiwal Muzyki Polskiej. Chcemy, by to miejsce żyło na co dzień muzyką" - wyjaśnia Olesiak.

Sale mają być skonstruowane w taki sposób, aby można było na nich prezentować również widowiska taneczne i musicale. Co ciekawe - oprócz sal koncertowych i całego muzycznego zaplecza powstanie tam również restauracja i przedszkole artystyczne.

"Edukacja kulturowa na pewno będzie jednym z ważniejszych aspektów, które będą miały miejsce w godzinach dopołudniowych czy też w ciągu dnia. Przedszkole artystyczne ma edukować i szkolić młodych ludzi od najmłodszych lat do odbioru sztuki muzycznej" - mówi Katarzyna Olesiak.

Na razie nie wiadomo co w sprawie budowy takiego obiektu zdecydują władze województwa, bo jednym z pomysłodawców budowy Małopolskiego Centrum Muzyki był wiceprzewodniczący sejmiku województwa Kazimierz Barczyk.

"Na pewno w sejmiku padają głosy, aby tej inwestycji nie porzucać, ale to nie my ją porzucamy tylko Kraków. W związku z tym to też kolejny apel, aby do tej inwestycji powrócić. Czeka nas bardzo poważna dyskusja na ten temat" mówi Tomasz Urynowicz.

Tymczasem władze miasta, które planują budowę Krakowskiego Centrum Muzyki, przewidują, że budowa tego nowoczesnego obiektu z idealną akustyką miałaby się zakończyć pod koniec 2023 roku. 

 

Joanna Orszulak/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii