|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kraków przekaże mieszkańcom ponad 40 tys. półmasek antysmogowych

Miasto zakupiło ponad 40 tys. półmasek antysmogowych, które będą rozdawane mieszkańcom w Klubach Rodzica, Centrach Aktywności Seniorów i przychodniach pulmonologicznych. W środę otrzymali je m.in. pacjenci Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego.

Fot. mat. prasowe szpitala im. Żeromskiego

Półmaski są rozdawane w trójpakach w jednym rozmiarze. Mają kompaktowy, anatomiczny kształt i są przyjemne w dotyku. Pokryte są specjalną warstwą włókniny osłonowej, przez co wydłuża się ich żywotność. Zamontowany zawór ułatwia wydychanie powietrza.

W sumie do mieszkańców trafi 13,5 tys. takich zestawów - łącznie 40 tys. 500 sztuk. Półmaski mają chronić drogi oddechowe przed pyłami, mgłą oraz aerozolami cząstek stałych i ciekłych, w tym przed zanieczyszczeniami zawartymi w smogu.

Do Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego miasto przekazało 300 zestawów półmasek. "W pierwszej kolejności zaopatrzymy w nie cierpiących na choroby górnych dróg oddechowych, a także osoby po usunięciu krtani" – poinformowała rzeczniczka placówki Anna Górska.

Pielęgniarki w razie potrzeby pomagają i edukują chorych, jak prawidłowo założyć maskę. "Oczywiście, że się przyda maseczka" - mówiła pani Halina, jedna z pacjentek. "Chętnie wezmę dla całej rodziny. Bo i syn i synowa oraz wnuczka codziennie wsiadają na rower i w ten sposób jadą do pracy, szkoły" - dodała.

W środę maseczki były rozdawane w poradniach specjalistycznych oraz oddziałach: Otolaryngologii, Okulistyki i Chorób Wewnętrznych Szpitala im. Żeromskiego.

Według lekarzy nie ma konieczności zakładania masek antysmogowych codziennie. Jest to wskazane, gdy poziom zanieczyszczeń powietrza przekracza dopuszczalne normy. Tak ma być według prognoz w czwartek, dlatego w Krakowie wprowadzona będzie darmowa komunikacja miejska dla wszystkich mieszkańców.

W całej aglomeracji krakowskiej darmowe będą przejazdy transportem kolejowym organizowanym przez Województwo Małopolskie, czyli Przewozami Regionalnymi i Kolejami Małopolskimi. Warunkiem uprawniającym do skorzystania z nieodpłatnych przejazdów pociągami jest posiadanie dowodu rejestracyjnego pojazdu z ważnym badaniem technicznym. Biletów nie będzie trzeba kupować w Kolejach Małopolskich i Przewozach Regionalnych (POLREGIO) na trasie ograniczonej stacjami: Skawina, Zabierzów, Zastów, Podłęże, Wieliczka Rynek Kopalnia, Kraków Olszanica.

 

 

 

(PAP/ko)

45%
55%