W dniu premiery - 19 lipca - trzeciego sezonu serialu "Dom z papieru" na platformie Netflix tuż przy "głowie" Mitoraja na Rynku Głównym w Krakowie została umieszczona maska Salvadora Dalego. Jest ona dość charakterystyczna. Używają jej bohaterowie filmu podczas napadu na mennicę w Madrycie. Na postumencie, na którym umieszczono rzeźbę znajduje się napis: "kradzież to prawdziwa sztuka".

 

Reklama czy sztuka? Miasto nie wiedziało

Zgodę na postawienie rzeźby wydał Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Będzie ona stała na krakowskim rynku do 5 sierpnia. Za udostępnienie miejsca na płycie Rynku pod instalację miasto naliczyło opłatę 274 złote, czyli 15,2 złotych za dzień.

Skąd tak mała kwota? - Z przekazanej dokumentacji wynikało, że na Rynku Głównym ma zostać ustawiona rzeźba, a nie reklama - wyjaśnia Dariusz Nowak, rzecznik prasowy urzędu. - Natomiast zawsze jest tak, że następnego dnia po tym jak rzeźba czy obiekt podobnego typu zostaje ustawiony to następuje kontrola czy wszystko zostało zainstalowane zgodnie z dokumentacją - mówi rzecznik.

Tak stało się tym razem. - Po kontroli wygląda, że to jest jednak reklama - wyjaśnia rzecznik Nowak. Dlaczego na etapie dokumentacji i prośby o wydanie pozwolenia nikt z urzędników tego nie zauważył? - Trudno powiedzieć. Być może ktoś źle zinterpretował pismo. Nasi pracownicy mówią, że z dokumentów nie wynikało jasno, że to będzie rodzaj reklamy - tłumaczy rzecznik Nowak.

Natomiast jeśli urzędnicy uznali, że jest to reklama, to jak ma się ona do zapisów uchwały o parku kulturowy Stare Miasto? To dokument, który określa m.in. jakie nośniki reklamowe mogą być montowane na terenie ścisłego centrum Krakowa. Jeden z zapisów mówi, że "na terenie Parku ustala się zakazy i ograniczenia dotyczące umieszczania nośników reklamowych i nośników informacji wizualnej tymczasowych urządzeń reklam wraz z konstrukcją".

 

Czy maska Dalego powinna stanąć? Miasto tłumaczy

Czy zatem maska Dalego według przepisów, które przygotował sam urząd, powinna stanąć? - Analizowaliśmy to i tego typu rzecz może się pojawić, bo jest to jednocześnie promocja miasta, więc jest zgodna z uchwałą. Inną kwestią jest opłata za umieszczenie rzeźby i ta musi być większa - wyjaśnia rzecznik Nowak. Jakiej dodatkowej opłaty zażądają urzędnicy? Tego na razie nie wiadomo, bo wyliczenia wciąż trwają.

Przedstawiciele urzędu zapewniają także, że pomimo podpisanej umowy z Netflixem, będą w stanie wyegzekwować dodatkową zapłatę.

Oświadczenie w tej sprawie wydał także Netflix. "Firma Netflix, planując instalację promocyjną serialu "Dom z papieru" na krakowskim Rynku Głównym, przesłała do Urzędu Miasta Krakowa pełną dokumentację dotyczącą projektu, jego wizualizację i cel przedsięwzięcia. Na podstawie tych dokumentów Urząd Miasta Krakowa udostępnił firmie Netflix część Rynku Głównego na określony czas i przy zaangażowaniu uzgodnionych środków finansowych. Jeśli UM Krakowa stwierdzi, że powinna nastąpić zmiana kwalifikacji opisywanej instalacji, Netlfix oczywiście pokryje wszystkie dodatkowe koszty wynikające z tej zmiany" - można w nim przeczytać.

 

"Dom z papieru". Premiera trzeciego sezonu

"Dom z papieru" to hiszpański serial o grupie złodziei, którym udaje się dokonać historycznego skoku na mennicę, okazał się wielkim przebojem platformy Netflix. Na początku 2018 r. serial był najczęściej oglądaną produkcją nieanglojęzyczną na platformie. Zdobył nagrodę Emmy w kategorii najlepsza seria dramatyczna.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(źródło: Onet/Dawid Serafin)