|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kraków: ogrzewasz dom ekologicznie? Zgłoś się po dofinansowanie

Nowe zasady przyznawania dopłat do rachunków za nowe, ekologiczne ogrzewanie korzystniejsze dla mieszkańców! Tak zwany Lokalny Program Osłonowy skierowany jest do mieszkańców Krakowa, którzy po likwidacji pieca węglowego płacą wyższe rachunki za ogrzewanie. Nowe zasady przegłosowali krakowscy radni.

Posłuchaj, co mówi Witold Kramarz - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie

Fot. M. Lasyk

W tzw. Lokalny Programie Osłonowym zmieni się między innymi sposób przeliczania dopłat. Do tej pory pod uwagę brany był dochód na mieszkańca i tak zwana powierzchnia normatywna mieszkania, czyli metraż podzielony przez liczbę domowników. Teraz będzie to faktyczna powierzchnia lokalu, ale nie większa niż 100 metrów kwadratowych.

"W przypadku gospodarstwa jednoosobowego przy 70 m domu bądź mieszkaniu i ogrzewaniu gazowym, można było otrzymać 1000 zł, teraz taki mieszkaniec dostanie 2 tysiące złotych. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego kwota ta wzrosła z 1500 na 1700 złotych" - mówi Witold Kramarz - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie. Z kolei Paweł Ścigalski, doradca prezydenta do spraw jakości powietrza podkreśla, że nowe zasady mają też zachęcić do wymiany pieca tych, którzy jeszcze się na to nie zdecydowali. "Jeżeli faktycznie nie stać nas na rachunki za takie ogrzewanie, warto zgłosić się do programu. Te dotacje będą na wyższym poziomie i na pewno pokryją ewentualne straty" - dodaje Ścigalski.

Zmiany w programie chwalą też miejscy radni. Jak mówi Anna Szybist z krakowskiego klubu Platformy Obywatelskiej, zmiana w zasadach jest ważna zwłaszcza, że w tym roku dotacja do wymiany pieców węglowych została obniżona. "W tym roku dopłata do wymiany pieca wyniesie już tylko 60%. Osoba samotna, mieszkająca w mieszkaniu do 100 m2, będzie mogła mieć dofinansowanie, to bardzo pozytywne. Musimy zrobić wszystko, by wymienić jak najwięcej pieców" - ocenia radna. Michał Drewnicki z Prawa i Sprawiedliwości podkreśla również, że to również zachęta dla tych, którzy do tej pory nie zdecydowali się na wymianę pieca. "Sieć gazowa lub miejska często nie docierała do peryferyjnych osiedli Krakowa. Mieszkańcy zwyczajnie nie wymieniały ogrzewania z węglowego na prąd, bo było to zwyczajnie kosztowne. Teraz będą mogły to zrobić bez obawy, że nie będą miały za co żyć" - wyjaśnia Drewnicki.

Z kolei zdaniem Łukasza Wantucha większe dopłaty do rachunków to pierwszy krok w stronę pomocy najuboższym. Pierwszy, bo jak twierdzi władze miasta planują zwiększyć dotację do wymiany pieca dla najuboższych. "Tworzymy dla nich wręcz idealne warunki. Będziemy pokrywać 100% wymiany pieca węglowego i pokrywamy 100% kosztów ogrzewania. Nie może być lepiej. Najubożsi mieszkańcy będą mieć ogrzewanie praktycznie za darmo. W walce ze smogiem takie rozwiązania muszą być wprowadzane" - mówi Łukasz Wantuch.

Według władz miasta, nowe zasady wyliczania dopłat do rachunków za ekologiczne ogrzewanie pozwolą pomóc większej liczbie mieszkańców miasta. Do tej pory z funduszy w ramach tak zwanego Lokalnego Programu Osłonowego korzystało około 2 tys. krakowian. 

Więcej na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

 

 

(Joanna Orszulak/ew)

20%
80%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 5

drzymała

Czwartek, 11 stycznia 2018, 16:23

Problem zagrożenia smogiem narodził się cztery lata temu. Tyle czasu wystarczyło jednak, żeby Polska została ogarnięta antysmogową fobią. Widać to w wypowiedziach radnych i niektórych polityków , którzy zgodzili się na przykład na wyeliminowanie węgla jako paliwa do kotłów czwartej czy piątej klasy, które spełniają rygorystyczne normy dotyczące emisji. Tym samym od przyszłego roku mieszkańcy Małopolski mogą zezłomować nowoczesne kotły, których emisja jest porównywalna do emisji ze spalania gazu czy oleju opałowego. Cicha wojna o polskie górnictwo i energetykę trwa i dzieje się na wielu frontach. Docelowo ma się zakończyć całkowitym wyeliminowaniem naszej niezależności energetycznej.

Odpowiedz

off

Czwartek, 11 stycznia 2018, 07:50

Rozumiem, że ci którzy ogrzewaj gazem do zawsze i wykonali instalacje za swoje pieniądze są mniej ekologiczni i dotacja nie przysługuje?. Czyli są równi i równiejsi, gratuluje pomysłu.

Odpowiedz

bauwan

Środa, 10 stycznia 2018, 22:42

Ja ogrzewam dom śniegiem ale nikt mi nie chce uwierzyć . od 2 lat czekam na przyłączono gazu i nic .. Pisma ugrzęzły między gazownia a starostwem . śnieg jest ok. Ekologiczny darmowy tylko ciezko jest nim oblepiac elewacje.

Odpowiedz

komuna wróciła

Środa, 10 stycznia 2018, 22:13

A co z ludźmi, którzy grzali i grzeją gazem oni nie są ekologiczni? Gdzie dotację dla nich?

Odpowiedz

Pies sołtysa

Środa, 10 stycznia 2018, 18:08

Czuję zapach kiełbasy. Wyborcza?

Odpowiedz