Na każdej z dziewiętnastu stron wizowych nowego paszportu pojawi się inny motyw związany z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzynaście motywów graficznych wybrał zespół ekspertów. To m.in. Bitwa Warszawska, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos i Grób Nieznanego Żołnierza. Sześć motywów w specjalnym głosowaniu na stronie MSWiA wybrali internauci.

- Najwięcej głosów otrzymał kopiec Czynu Niepodległościowego - 87 357 głosów. Na drugiej i trzeciej pozycji pod względem liczby głosów znaleźli się Gabriel Narutowicz i orzełek legionowy - mówił szef MSWiA, Mariusz Błaszczak.

Swój głos na jeden z motywów paszportowych można było oddać codziennie. Do czego mocno zachęcał Jerzy Bukowski, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego.

- Początkowo nie marzyłem o zwycięstwie - mówi Jerzy Bukowski - ale kiedy zaczęły się realne szanse, bo przez długi czas byliśmy na drugim miejscu za zdjęciem Józefa Piłsudskiego z Gabrielem Narutowiczem, to wtedy zrobiłem wiele, aby wszystkich piłsudczyków w całej Polsce zmobilizować i codziennie dostawałem dziesiątki sms-ów, że ludzie głosowali.

Po raz pierwszy w historii każdy mógł wziąć udział w zaprojektowaniu nowego paszportu. Prace nad dokumentem zaczęły się w zeszłym roku. Ma być nie do podrobienia.

- Nowy paszport będzie wizualnie interesujący i wartościowy w kontekście setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości- mówi Barbara Mazurkiewicz- Białęcka z MSWiA – ale będzie też dokumentem doskonale zabezpieczonym.

Dwa motywy zaproponowane do paszportu wzbudziły napięcie dyplomatyczne Warszawy z Kijowem i Wilnem. Chodzi o wizerunek Ostrej Bramy w Wilnie oraz Cmentarza Orląt Lwowskich. Ostrą Bramę zastąpi inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej, a zamiast Cmentarza Orląt Lwowskich pojawi się wizerunek Antosia Petrykiewicza, najmłodszego kawalera orderu Virtuti Militari.

 

Dominika Panek/wm