|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kontrole i certyfikaty jakości paliwa, czyli uchwała antysmogowa w praktyce

W połowie maja w Krakowie zacznie się kampania informacyjna, która ma za zadanie powiadomić mieszkańców stolicy Małopolski, jak będzie wyglądało egzekwowanie uchwały antysmogowej. Dokument w poniedziałek przegłosował Sejmik województwa małopolskiego.

Posłuchaj, co mówi Radosław Gądek, zastępca komendanta straży miejskiej w Krakowie

Uchwała antysmogowa zakłada, że od 1 lipca tego roku do 31 sierpnia 2019 roku dopuszczalne będzie stosowanie wyłącznie odpowiedniej jakości paliw stałych. W praktyce oznacza to, że w trakcie sezonu grzewczego, jakość opału będą kontrolować strażnicy miejscy. 

"Koniecznym jest posiadanie dokumentu, który potwierdzi i uwiarygodni fakt, że ogrzewamy dom określonym paliwem. W początkowym etapie taki dokument będzie można dostarczyć w określonym terminie i wtedy kontrolę będziemy mogli uznać za zakończoną" - mówi Radosław Gądek, zastępca komendanta straży miejskiej w Krakowie.

Jeżeli wygląd opału będzie budził wątpliwości co do jego jakości, pobierane będą próbki. "W przetargu wybierzemy certyfikowane laboratorium, które będzie je badało. Procedurę kontroli będziemy jeszcze dopracowywać" – zapowiedział Witold Śmiałek. Doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza dodał, że miasto szykuje kampanię informacyjną skierowaną do mieszkańców i do właścicieli składów opałowych. "Chcemy, żeby wiedzieli, jakie będą od 1 lipca normy jakościowe dla paliw stałych, które mogą być stosowane w Krakowie" - powiedział w środę Witold Śmiałek. Podkreślił, że bardzo efektywne w walce ze smogiem byłoby kontrolowanie przez Inspekcję Handlową w całym kraju składów opału, ale do tego potrzeba regulacji na poziomie rządowym.

Władze miasta szacują, że w sezonach grzewczych 2017/18 i 2018/19 na akcję informacyjną, szkolenie osób prowadzących kontrole pieców, a przede wszystkim na przebadanie kilkuset próbek opału potrzebnych będzie od 1,8 do 2 mln zł - przy założeniu, że pełne badanie jakościowe jednej próbki kosztuje ok. 3 tys. zł.

Dodajmy, że sprzedawcy paliw opałowych nie mają obowiązku wydawania certyfikatów. Wystarczy jednak dokument potwierdzający parametry opału. Urzędnicy apelują ponadto do mieszkańców Krakowa o wpuszczanie do domów kominiarzy. Z jednego przewodu kominowego w mieście wyciąganych jest średnio około dwóch worków zanieczyszczeń.

Jak wynika z danych Wydziału Kształtowania Środowiska urzędu miasta, w Krakowie działa wciąż ok. 16 tys. pieców węglowych. "W tym roku jesteśmy przygotowani do likwidacji 8 tys. palenisk" – poinformowała dyrektor wydziału Ewa Olszowska-Dej. Do końca tego roku można otrzymać zwrot do 80 proc. nakładów poniesionych na wymianę pieca.

Wszystko wskazuje też na to, że krakowscy radni nie poprą uchwały kierunkowej w sprawie powołania międzygminnej straży miejskiej zajmującej się kontrolowaniem palenisk nie tylko w stolicy Małopolski, ale także w gminach ościennych. Zdaniem ekologów, to właśnie gminy położone w tzw. krakowskim obwarzanku mają generować nawet do 30 procent zanieczyszczeń przyczyniających się do powstania smogu w Krakowie. Chęć współpracy w sprawie powołania wspólnej kontroli zadeklarowały wstępnie dwie gminy: Zielonki i Michałowice.

Więcej o tym w materiale Dominiki Panek. Posłuchaj:

Posłuchaj

Dodajmy, że projekt powołania straży gminnych negatywnie zaopiniowała Komisja Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska. Radni nie mają jednocześnie innego pomysłu, by kontrolować poziom zanieczyszczeń z gmin ościennych.

 

 

 

(Dominika Panek, PAP/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 
0%
100%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 1

Krak

Czwartek, 27 kwietnia 2017, 09:20

Na zdjęciu spaliny z przewodów gazowych.

Odpowiedz