Proponują skwer, obelisk, nowy plac lub pomnik, tylko w innym kształcie lub miejscu. 168 z 288 respondentów chciałoby uczczenia żołnierzy Armii Krajowej w innej formie niż pomnik "Wstęga Pamięci".

Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, ma już dość. Jak mówi, przecież decyzja już dawno została podjęta. "Zbieranie po raz kolejny opinii mieszkańców na temat pomnika to skandal" - twierdzi Jerzy Bukowski. "Natomiast jeżeli zaczyna się toczyć dyskusję na temat tego, co zostało w wyniku wcześniejszych dyskusji postanowione, to ja mam pełne prawo powiedzieć, że wszyscy, którzy są przeciwko wstędze pamięci, są przeciwko zbudowaniu w Krakowie pomnika Armii Krajowej, więcej, są przeciwnikami samej Armii Krajowej, czyli de facto państwa polskiego, którego ta armia była w czasie okupacji zbrojnym ramieniem" - ocenia Bukowski. 

Nie zgadza się z nim Mateusz Płoskonka z Urzędu Miasta Krakowa. Twierdzi, że konsultacje są potrzebne. "Wstęga Pamięci" wzbudziła bowiem za dużo emocji wśród krakowian. "Myślę, że pan dr Bukowski nie jest osobą uprawnioną do wypowiadania się w imieniu państwa polskiego, to po pierwsze. Po drugie, myślę, że wszystkie osoby, które brały udział w dotychczasowych spotkaniach mają w sercu upamiętnienie żołnierzy AK. Dlatego prowadzimy konsultacje, jesteśmy na etapie zbierania różnych opinii" - tłumaczy Mateusz Płoskonka. "Dopiero po takiej szerokiej społecznej dyskusji będzie można zrealizować jakiś pomysł" - twierdzi.

Jaki będzie kolejny krok w dyskusji trwającej od ponad trzech lat? "Przechodzimy do kolejnego etapu, czyli do panelu obywatelskiego, który zostanie wybrany i - zgodnie z wolą rady miasta - podejmie decyzje gdzie, jak i w jakiej formie upamiętnimy żołnierzy AK. Wykonawcę panelu udało się już wyłonić" - mówi wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Panel ma się odbyć do końca tego roku. Będzie w nim uczestniczyć 60 mieszkańców Krakowa z różnych środowisk. A kombatanci? Chcieliby po prostu rozwiązania problemu... Najchętniej pomnika, nawet niekoniecznie tak dużych rozmiarów jak zakłada projekt "Wstęgi Pamięci". "Tyle pomników stawiają, a dla nas nie mogą. Tyle lat już to trwa. To bardzo dla nas nieprzyjemne" - mówił Radiu Kraków Zenon Wójcik.

Choć kombatanci mają prawo czuć się zawiedzeni, sprawa pomnika jest ważna w mieście i nikt jej nie bagatelizuje - tłumaczy Maciej Myśliwiec, socjolog ze stowarzyszenia Wzmacniacz.org. "Temat pomnika stał się przykładem typowego polskiego piekiełka. Gdzie ludzie nie mogą się dogadać, mimo że wszyscy chcą tego samego" - dodaje. 

Z raportem można zapoznać się TUTAJ. 27 września mijają dokładnie trzy lata od wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pomnika "Wstęga Pamięci" na Bulwarze Czerwieńskim. Mija także 80 lat od powstania Polskiego Państwa Podziemnego. 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

Martyna Masztalerz/ko