Teksty reporterskie powinny mieć maksymalnie 20 tys. znaków (licząc ze spacjami). Jedynym warunkiem co do tematyki reportażu jest jego wyraźny związek z Nową Hutą. Zainteresowani mogą nadsyłać zarówno reportaże historyczne, jak i społeczne – ważne jest, aby pokazać ciekawe, nieznane lub warte poznania osoby, zjawiska, miejsca, problemy, codzienność Nowej Huty.

Do 21 lipca zgłoszenia należy nadsyłać na adres [email protected]. Regulamin naboru i więcej informacji znajdują się na stronie internetowej miastoliteratury.pl.

Wyboru najlepszych prac dokona jury w składzie: Renata Radłowska (dziennikarka „Gazety Wyborczej”, autorka książki reporterskiej „Nowohucka telenowela”), Marcin Żyła (dziennikarz, reportażysta, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”) oraz Daniel Lis (redaktor książek reporterskich w wydawnictwie Znak). Najlepsze teksty znajdą się w specjalnej publikacji „18. znaczy Nowa Huta”, która swoją premierę będzie mieć w październiku podczas 11. Festiwalu Conrada w Krakowie.

Równolegle do naboru tekstów odbywać się będą spotkania z reporterami oraz miłośnikami Nowej Huty. W lipcu zaplanowano także „reporterski spacer po Nowej Hucie”.

„Wyjdź na pole, wsiądź w tramwaj i przyjedź do Nowej Huty. Opisz to, co zobaczyłeś i usłyszałeś. Zwróć uwagę na to niejednorodne, pełne znaczeń miejsce, a potem weź udział w otwartym naborze tekstów reporterskich” – zachęca Marta Szkudlarek z Krakowskiego Biura Festiwalowego (KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO), które organizuje projekt. Dodaje, że dla jednych Nowa Huta „nigdy nie będzie częścią Krakowa, dla innych była nią zawsze”. „Okryta złą sławą – albo uważana za najlepszą dzielnicę do życia. Szara i smutna – lub fascynująca i pełna życia. To odrębne +miasto w mieście+; tu, kiedy chcesz zobaczyć Rynek Główny, mówisz: jadę do Krakowa” – opisuje.

Tytuł „18. znaczy Nowa Huta” nawiązuje do numeru dzielnicy Nowej Huty w mieście Krakowie.

W rozmowie z PAP Szkudlarek poinformowała, że projekt będzie kontynuowany i w kolejnych latach KBF zorganizuje konkursy reporterskie poświęcone innym dzielnicom Krakowa, np. „13. znaczy Podgórze” (numer dzielnicy Podgórza to 13). „W tej chwili trudno jeszcze powiedzieć, która dzielnica będzie bohaterem projektu w przyszłym roku” – przyznała.

Projekt reporterski „18. znaczy Nowa Huta” organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wydarzenie odbywa się w ramach programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, do którego należy m.in. program kursów kreatywnego pisania i Nagroda Conrada. Projekt „18. znaczy Nowa Huta” wpisuje się także w obchody 70-lecia Nowej Huty.

W tym roku Nowa Huta świętuje jubileusz 70-lecia swego istnienia. 24 lutego 1949 r. władze komunistyczne podjęły decyzję o umiejscowieniu kombinatu metalurgicznego we wsi Mogiła koło Krakowa, a 23 czerwca 1949 r. na tamtejsze pola wjechały pierwsze koparki i wkroczyła młodzieżowa 60. brygada Służby Polsce. Samą zaś decyzję o budowie Nowej Huty władze komunistyczne podjęły 17 maja 1947 r.

Nowa Huta została włączona do Krakowa w 1951 r. Nową Hutą określa się dziś pięć samorządowych dzielnic: Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Dzielnica XVIII Nowa Huta. Powierzchnia obszaru historycznej Nowej Huty to ponad 110 km kw., gdzie, wg danych magistratu, zameldowanych jest (na stałe lub czasowo) ok. 201 tys. osób.

 

(PAP/sp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.