Do nowego muzeum pod Kopcem Kościuszki w Krakowie poszukiwane są nie tylko dokumenty z czasów insurekcji, ale również odznaczenia i patenty oficerskie nadawane przez Naczelnika. Dla organizatorów zbiórki pamiątek po generale istotne są także drobne przedmioty, czyli na przykład pocztówki bądź znaczki.

- Najcenniejsze będą oryginały - przekonuje Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki, ale nie wyklucza jednocześnie możliwości umieszczenia na wystawie reprodukcji. Każdy, kto ma pamiątki związane z Naczelnikiem lub czasami Insurekcji Kościuszkowskiej, może skontaktować się z Komitetem telefonicznie lub mailowo.

Mimo że zbiórka dopiero się rozpoczęła, to Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie otrzymał już pierwsze pamiątki. Kolekcję znaczków i pocztówek z wizerunkiem Naczelnika przekazała krakowska przewodniczka Urszula Ormicka. "Tam jest między innymi kartka z okresu międzywojennego, która jest reprodukcją obrazu Kościuszko pod Racławicami autorstwa Kossaka i Styki" - wyjaśnia przewodniczka. 

Oczywiście członkowie Komitetu mają nadzieję, że pamiątki Urszuli Omarnickiej będą dobrym poczatkiem zbiórki. Mieczysław Rokosz podkreśla, że Muzeum Kościuszkowskie, powinno być podobnie jak Kopiec Kościuszki, czyli symboliczna mogiła Naczelnika dziełem całego narodu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że część pamiątek po generale zdeponowano w Muzeum Narodowym w Krakowie. Miał je przywieźć generał Franciszek Paszkowski, ostatni adiutant i sekretarz Kościuszki - mówi Rokosz. "Generał Paszkowski przywiózł je z myślą o przyszłym Muzeum Kościuszki pod Kopcem" - dodaje prezes Komitetu Kopca Kościuszki. Ale nie udało się wtedy utworzyć muzeum. Dopiero w 1994 roku Komitet Kopca Kościuszki odzyskał część zabudowań fortecznych w Krakwie. Tam też kilka lat temu zorganizowano wystawę "Tadeusz Kościuszko. Rozdział pierwszy", będącą zapowiedzią wystawy stałej. "W tej chwili przygotowujemy pełną opowieść w przekonaniu, że Tadeusz Kościuszko należy do osób, które tak jak Jan III Sobieski, Mikołaj Kopernik, Jan Paweł II są rozpoznawalne na całym świecie" - mówi Michał Niezabitowski, kustosz kolekcji Komitetu Kopca Kościuszki. 

Muzeum Kościuszkowskie pod Kopcem Kościuszki w Krakowie z nowoczesną trasą edukacyjną ma być gotowe do września przyszłego roku. Plany zakładają również powstanie ogrodu kościuszkowskiego z alejkami i ławkami.

 

 

 

(Magdalena Zbylut/ko,ew)