|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Hetman Chrystusa" Biografia św. Jana Pawła II " - w rocznice urodzin i pontyfikatu

"Hetman Chrystusa" Biografia św. Jana Pawła II " to pierwsza część 4-tomowej serii poświęconej pontyfikatowi papieża Polaka. Książka została zaprezentowana przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie w przeddzień 98 rocznicy urodzin Jana Pawła II.

posłuchaj Jolanty Sosnowskiej

Pierwszy tom rozpoczyna się w dniu wyboru na stolicę Piotrową, kończy w maju 1982 roku. To świadomy wybór, by przypomnieć początki tego pontyfikatu - mówi autorka Jolanta Sosnowska. Podkreśla, że trzeba jak najwięcej przywrócić z początku pontyfikatu, ponieważ po 40 latach od początku pontyfikatu, pozostał w pamięci jako starszy, schorowany człowiek. Tymczasem był on człowiekiem niezwykle mocnym, z ogromną mocą wiary, nadziei i miłości, Tę moc niósł na cały świat - był hetmanem, który prowadził wszystkich wiernych. Wskazywał kierunek, ale równie dużo wymagał - mówi autorka.

Jolanta Sosnowska mówiła, że książka powstała "z niezgody na spłycanie życia i nauczania Jana Pawła II". "Wiele razy miałam okazję spotykać się z nim w Watykanie, mam w pamięci również rozmowy z wieloma osobami, które w ciągu tych lat przewijały się przez wydawnictwo i jestem przekonana, że przywilej jest zawsze zobowiązaniem. To przeżycie, którym się trzeba podzielić" - powiedziała autorka "Hetmana Chrystusa".

Podkreśliła, że nie pretenduje do roli historyka. "Chciałam napisać tę książkę własnym sercem. Ona jest utkana z moich przeżyć, wspomnień i wyobraźni. Zależało mi na tym, by ukazać Jana Pawła II jako mocarza, a zarazem jako człowieka z krwi i kości" – dodała.

"Hetman Chrystusa" Biografia św. Jana Pawła II ukazuje się w 40 rocznicę jego pontyfikatu. To także czytelne nawiązanie do zmagań papieża, by zmieniać świat  - dodaje arcybiskup Marek Jędraszewski metropolita krakowski - "15 lat od kiedy ten pontyfikat przestał istnieć, to 15 lat by wgłębiać się w to wielkie zmaganie Jana Pawła II, kiedy to świat stawał się coraz bardziej Chrystusowy. To jego zmaganie miało pod każdym względem znamiona naszych wielkich hetmanów, którzy tak bardzo rozsławili Rzeczpospolitą."

Dodał, że w ramach obchodów zaplanowano wiele wydarzeń, by przypomnieć to przełomowe wydarzenie dla historii Polski, Europy i świata. "Ten długi pontyfikat pięknie i głęboko zaciążył nad najnowszą historią całego globu, całej ludzkości" – powiedział abp Jędraszewski.

"Papież stąd wyszedł, do tego miejsca wracał, z tego miejsca, poprzez to słynnego okna wychylał się i spotykał z tymi, którzy na niego czekali. Zawsze było to słowo krzepiące, niosące radość i nadzieję" – mówił, wyjaśniając dlaczego promocja książki odbywa się w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

Metropolita krakowski wyraził nadzieję, że dzięki książce przypomniane zostanie nauczanie Jana Pawła II kierowane do całego świata, po to "by ten świat odwrócił się od już wtedy wyraźnie widocznej w niektórych krajach cywilizacji śmierci" i po to, by świat stawał się cywilizacją miłości.

 

Prof. Andrzej Nowak, historyk z UJ, mówił, że znaczenie pontyfikatu Jana Pawła II możemy wciąż odczytywać na nowo. Przypomniał wystąpienie papieża na forum UNESCO – 2 czerwca 1980 r . Papież powiedział wówczas: "Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, który wielokrotnie był przez sąsiadów skazywany na śmierć - a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród - nie w oparciu o jakiekolwiek inne środki fizycznej potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od tamtych potęg. Istnieje podstawowa suwerenność społeczeństwa, która wyraża się w kulturze narodu. Jest to zarazem ta suwerenność, przez którą równocześnie najbardziej suwerenny jest człowiek".

"Jan Paweł II rozumiał, że zanurzenie w kulturze, a kultura jest nam dana w języku, poprzez doświadczenie, poprzez tradycję konkretnego narodu, wcale nas nie zamyka, ale otwiera, otwiera dalej nie tylko ku kulturze uniwersalnej, ludzkiej, ale wyżej ku Bogu, jak o tym Jan Paweł II wielokrotnie mówił" – powiedział prof. Nowak.


Ksiązka "Hetman Chrystusa" Biografia św. Jana Pawła II Jolanty Sosnowskiej ukazała się w wydawnictwie "Biały Kruk". Ostatni tom tetralogii ma się pojawić 16 października tego roku - w 40 rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.   

 

Anna Łoś/PAP/bp

 

 

67%
33%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0