Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie od roku świętuje 100-lecie, ale główne obchody zaplanowano na piątek i sobotę. W piątek w gmachu głównym uczelni odbędzie się światowy zjazd absolwentów AGH i immatrykulacja po 50 latach. Uczelnia ma dziś ok. 200 tys. absolwentów. Zgodnie z programem zamieszczonym na stronie jubileuszu (www.100lat.agh.edu.pl) w piątek odbędą się też sesje naukowe, a artystycznie program uzupełni występ zespołu pieśni i tańca AGH „Krakus”.

Miejsce sobotnich uroczystości będzie Centrum Kongresowe ICE Kraków. Tutaj odbędzie się posiedzenie senatu uczelni oraz inauguracja 101. roku akademickiego. Gościem sobotnich wydarzeń będzie prezydent RP Andrzej Duda, który objął jubileusz honorowym patronatem.

Uroczystości w Centrum Kongresowym ICE poprzedzi poranny pochód społeczności akademickiej wokół Rynku Głównego – po pochodzie rektor AGH prof. Tadeusz Słomka i rektor UJ prof. Wojciech Nowak wygłoszą przemówienia przed Collegium Novum UJ.

Po posiedzeniu senatu i inauguracji roku 2019/2020 w Centrum ICE nastąpi pokrojenie urodzinowego tortu i wzniesienie toastów. Na koniec dnia w Centrum ICE zaplanowano widowisko teatralno-muzyczne „Kids of evolution” i specjalne pokazy plenerowe na Bulwarach Wiślanych.

Obchody 100-lecia AGH potrwają do czerwca 2020 r. Na ten czas AGH planuje różnorodne wydarzenia, m.in. prezentacje projektów studenckich, wystawy, konkursy. Szczegóły dotyczące obchodów znajdują się na stronie www.100lat.agh.edu.pl.

W 1913 r. cesarz Austrii Franciszek Józef wydał dekret o utworzeniu Akademii Górniczej. Rozpoczęto przygotowania do zainaugurowania działalności tak wyczekiwanej przez gospodarkę uczelni: powołano profesorów, zatwierdzono programy, ale ze względu na wybuch I wojny światowej wielkie, zapoczątkowane jeszcze w XIX w. marzenie, odłożone zostało – jak napisał w 1915 r. miejski urzędnik – „do spokojnych czasów”. Nastąpiło to w 1919 r., kiedy marszałek Józef Piłsudski uroczyście zainaugurował działalność ówczesnej Akademii Górniczej. 100 lat temu Akademię tworzyło 80 studentów i kilkunastu profesorów. Dziś jest to ok. 30 tys. studentów, 4,2 tys. pracowników, w tym 2 tys. nauczycieli akademickich. Największym zainteresowaniem kandydatów na studia od lat cieszy się informatyka.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas ubiegłorocznej inauguracji roku akademickiego zauważył, że 70 tys. nowych miejsc pracy powstałych w ostatnich latach w mieście jest w znacznej mierze zajmowanych przez absolwentów AGH. Absolwenci uczelni znajdują także zatrudnienie w instytucjach samorządowych, służą specjalistyczną konsultacją w komisjach miejskich. Szczególne zasługi absolwentów i pracowników AGH to według Majchrowskiego walka ze smogiem.

W 2013 r. uczelnia świętowała 100. rocznicę powołania Akademii Górniczej, dlatego na gmachu głównym AGH widnieje napis: "Rok założenia 1913". "Dziś możemy powiedzieć, że mija 100 lat aktywnej działalności naszej Alma Mater, ponieważ tworzenie Akademii było procesem, który rozpoczął się w 1816 r., a zakończył 20 października 1919 r." – powiedział rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)