|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Finał Roku Kościuszki: zbiorowe zdjęcie, lekcja śpiewania i msza na Wawelu

Zbiorowe zdjęcie krakowian w czapkach krakuskach i 65. Lekcja Śpiewania "Wszyscy jesteśmy Kościuszkami" w sobotę na Rynku Głównym oraz niedzielna msza św. na Wawelu z udziałem prezydenta RP to niektóre z wydarzeń przygotowanych na finał Roku Kościuszki w Krakowie.

fot: Marek Lasyk

Dla chętnych, którzy w sobotę o godz. 15 ustawili się do zbiorowego zdjęcia, przygotowano 10 tys. kartonowych czapek krakusek. Pamiątkowe zdjęcie zostało wykonane z drabiny wozu strażackiego. Chętni będą potem mogli pobrać zdjęcie ze strony internetowej miasta.

Wraz z mieszkańcami Krakowa i jego gośćmi do zbiorowego zdjęcia ustawił się sam Tadeusz Kościuszko. W jego rolę wcielił się krakowski aktor Tomasz Schimscheiner.

 

Tuż po wykonaniu zdjęcia rozpoczęła się lekcja śpiewania pieśni i piosenek kościuszkowskich "Wszyscy jesteśmy Kościuszkami". Kancelaria prezydenta Krakowa przygotowała 4 tys. bezpłatnych śpiewników. Koncert poprowadził twórca Biblioteki Polskiej Piosenki i inicjator Lekcji Śpiewania Waldemar Domański.

Z okazji tej lekcji Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała specjalne wydawnictwo płytowe z piosenkami i pieśniami poświęconymi Tadeuszowi Kościuszce, jak również tymi, których autorstwo przypisuje się samemu Naczelnikowi. Zebrany materiał został wydany w bogato ilustrowanym wydawnictwie, wzbogaconym o film fabularny z 1938 roku pt. "Kościuszko pod Racławicami" Dwa tys. egzemplarzy zostanie rozdanych wśród uczestników lekcji.

"Szeroko zakrojone poszukiwania utworów związanych z Kościuszką zaprowadziły nas do Australii. Jak się okazało, jest tam organizowany festiwal, na którym się komponuje współczesne utwory poświęcone Kościuszce. Znalazły się ona na płycie i w śpiewniku" - powiedział Waldemar Domański podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Jak zapowiedział, wydarzenia na Rynku były świetną okazją do przybliżenia dorobku i postaci Tadeusza Kościuszki – "generała, niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość, którego idee nadal są aktualne, a niezależnie od tego świetnego faceta, któremu należy dodać splendoru".

"Założenie krakuski oznacza, że jesteśmy w zgodzie z ideami Kościuszki, że identyfikujemy się z całym jego dorobkiem. Hasło +Wszyscy jesteśmy Kościuszkami+ to jest powód do tego, żebyśmy szli tą kościuszkowską drogą budowania, stwarzania wizjonerskich projektów, a nie drogą niezgody, grzebania się w bieżących sprawach, które nie zawsze mają sens. Bądźmy idealistami, zamarzmy sobie narodowo, zróbmy sobie zgodę – i do tego jest nam potrzebny Kościuszko" – powiedział Waldemar Domański.

Jak dodał prezes Komitetu Kopca Kościuszki Mieczysław Rokosz, założenie krakuski "to wyraz zgody na Kościuszkę, a nie tylko rodzaj złożenia hołdu". "Fenomen Kościuszki polega m.in. na tym, że to jest symbol narodowej konsolidacji naszego społeczeństwa. Kościuszko nas zobowiązuje do tego, że możemy się różnić, ale są sprawy nadrzędne, których nie należy rujnować. Możemy być dumni z tego, że to Rzeczpospolita, kultura polska go wydała, i to przynosi zaszczyt nie tylko nam, ale całej ludzkości" – powiedział prezes Komitetu Kopca Kościuszki.

W ramach weekendowych obchodów odbyła się także międzynarodowa konferencja "Integracja wokół Kościuszki", zlot młodzieży, zasadzenie szczepu róży "Kościuszko" na Kopcu Kościuszki i platana na krakowskich Plantach, zawody biegowe.

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. W Krakowie, w krypcie św. Leonarda w Katedrze Wawelskiej spoczywają jego szczątki; u stóp Wawelu znajduje się jego pomnik, a nad miastem góruje Kopiec Kościuszki.

Tadeusz Kościuszko (1746-1817) był polskim i amerykańskim generałem, Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską. Walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

 

PAP/bp

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0