|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kraków: dzięki aplikacji zasygnalizujesz, że twój sąsiad powinien zmienić piec?

327 mikrogramów na metr sześcienny - tyle wynosiło rano stężenie szkodliwego pyłu zawieszonego PM 10 w Bieżanowie w Krakowie. Norma to 50 mikrogramów. W związku z fatalną jakością powietrza, władze Krakowa zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodów prywatnych na parkingach. Szczególną uwagę mieszkańcy powinni zwracać na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków. Zaprezentowano też specjalną smogową aplikację.

Fot. arch. Marka Lasyka

Formularz "Zgłoś palenisko" ma pomóc w lokalizacji pieców węglowych

Twój sąsiad wciąż nie wymienił pieca węglowego? Urzędnicy proszą o zgłoszenie. Ma w tym pomóc nowa aplikacja, dostępna na stronie Magicznego Krakowa, gdzie przyjmowane są tego typu sygnały. Jak podkreśla Maciej Grzyb z krakowskiego magistratu - ma to pomóc w uzupełnieniu już istniejącego rejestru palenisk na węgiel, przeprowadzonego w 2015 roku. "Jeżeli okaże się, że nie mieliśmy tego pieca w bazie, wyślemy też naszych doradców, którzy będą namawiali tego mieszkańca do wymiany na ekologiczne palenisko. Do zgłoszenia można dołączyć zdjęcie, które będzie dowodem. Np. może to być zdjęcie ciemnego dymu unoszącego się z komina, który wskazuje na palenie drewnem lub węglem" - wyjaśnia Maciej Grzyb. 

Paweł Ścigalski, prezydencki doradca ds. smogu pytany, czy nie obawia się fali złośliwych, nieprawdziwych donosów na sąsiadów powiedział, że liczy na rozsądek krakowian.

Wg inwentaryzacji - w 2015 roku w Krakowie funkcjonowało prawie 24 tysiące pieców węglowych. Władzom Krakowa, dzięki programom z dotacjami dla mieszkańców, udało się zmniejszyć tę liczbę do 9 tysięcy. Urzędnicy chcieliby w tym roku - podobnie jak w zeszłym - zlikwidować kolejnych 6 tys. pieców, wtedy liczba palenisk na terenie miasta powinna nie przekraczać 3 tysięcy.

Liczba krakowskich palenisk może być niedoszacowana o ok. 10 – 15 proc, bo w ostatnich latach mogły być instalowane kolejne piece. Formularz Zgłoś palenisko" ma służyć zlokalizowaniu niezidentyfikowanych do tej pory przestarzałych palenisk. Pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza mówił, że zdarza się, iż na piece, których nie uwzględniono podczas inwentaryzacji natrafiają podczas kontroli strażnicy miejscy. Miasto nie planuje kolejnej inwentaryzacji, ale baza danych jest na bieżąco korygowana. "W drugim kwartale tego roku będziemy mieli w miarę dokładną analizę, z czym mamy do czynienia w Krakowie" - zapowiedział Ścigalski.

Oprócz formularza "Zgłoś palenisko" miasto prowadzi aplikację Powietrze Kraków, za pomocą której mieszkańcy mogą sprawdzić stan jakości powietrza (średni dla miasta lub konkretnej stacji pomiarowej). 

A całkowity zakaz palenia węglem i drewnem na terenie Krakowa wejdzie w życie w przyszłym roku.

 

Smog jest, darmowej komunikacji nie ma

W Krakowie od rana rządzi smog, mimo to nie ma darmowej komunikacji. Darmową komunikację wprowadza się na podstawie prognoz dla całej dobry, dlatego jak podkreśla Paweł Ścigalski - doradca prezydenta Krakowa ds. smogu, niewykluczone, że przewidywania meteorologów jednak się sprawdzą, bo poziom zanieczyszczenia krakowskiego powietrza z minuty na minutę się zmniejsza. Ścigalski jednocześnie przyznaje, że wprowadzanie darmowej komunikacji na postawie prognoz pozostawia wiele do życzenia. "To modelowanie nie jest idealne, to zawsze - mimo wszystko - prognoza. Cały czas analizujemy, jak te prognozy będą się sprawdzać. Jeżeli będą duże odchylenia i nieścisłości, zaczniemy się zastanawiać nad zmianą modelu" - tłumaczy w rozmowie preyzdencki doradca. Jak dodaje, pod uwagę bierze się zmniejszenie poziomu stężeń zanieczyszczeń, który pozwalałaby na wprowadzenie darmowej komunikacji oraz zupełnie nowy system, tzn. wprowadzanie jej na podstawie zarządzenia, czyli decyzji podejmowanej na bieżąco na podstawie aktualnego stanu powietrza. Ścigalski przypomina jednak, że darmowa komunikacja na podstawie prognoz, to model, którego domagali się sami mieszkańcy i miejscy aktywiści.

 

Kary nie takie słone!

I kolejny front walki ze smogiem - tym razem w wykonaniu Straży Miejskiej. Wg najnowszych danych - w styczniu strażnicy przeprowadzili ponad 2 tys. kontroli palenisk. Na spalaniu odpadów przyłapano 13 osób, a mandatami ukarano 8. Jednak średnio - wysokość takiego mandatu - wynosiła nieco ponad 100 zł.

"Kary powinny być zdecydowanie wyższe. Powinny być formą odstraszania od takich sytuacji, gdzie są spalane odpady komunalne" - uważa Paweł Ścigalski. Jednak zdaniem wicekomendanta krakowskiej straży miejskiej - Radosława Gądka - sprawa nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. "Strażnicy traktują każdą sprawę indywidualnie. Dostosowują do możliwości finansowych karanych osób, szczególnie do tych o niskich o dochodach. Dla nich nawet te 100 czy 200 złotych jest dotkliwą karą" - podkreśla strażnik miejski. 

Choć należy też pochwalić samych krakowian - bo 13 palenisk opalanych śmieciami, na ponad 2 tys. kontroli - to niezły wynik.

A więc mija kolejny dzień batalii władz Krakowa ze smogiem. Miejmy nadzieję, że wszystkie aplikacje, kontrole, kary, mandaty, darmowa komunikacja i wielkie akcje wymiany pieców przyniosą w końcu oczekiwany skutek.

 

Warto wiedzieć:

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;

- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;

- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

 

 

 

 

 

(Grzegorz Krzywak, PAP/krakow.pl/ko,ew)

27%
73%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 19

adam57sochrau

Piątek, 16 lutego 2018, 16:40

@dziękuję ci pisie

Smog rydzyk

Odpowiedz

adam57sochrau

Piątek, 16 lutego 2018, 16:35

Przeklęty SMOG!!!

Odpowiedz

Jacek Machlojski

Czwartek, 15 lutego 2018, 03:48

Sygnalizuję, że powinienem w trybie pilnym zmienić status na: emeryt niepracujący. Ponadto wnoszę o nadanie mojemu ww. pragnieniu trybu natychmiastowej wykonalności.

Odpowiedz

hj

Środa, 14 lutego 2018, 12:53

dajcie ludziom w krakowie wymienic piece na piece 5 generacji to wszyscy wymienia w ciagu miesiaca mops bedzie dawal dotacje tylko do 2022r a co potem teraz jest smog i choroby a zanosi sie w krakowie ze ludzie beda umierac z zimna grzybic itp

Odpowiedz

Krak

Środa, 14 lutego 2018, 09:06

@dziękuję ci pisie

Pieniądze miały być przeznaczone na szkolenia i wyjazdy zagraniczne "smogowców" . Nie wchodziło w rachubę np. wymiana pieców.

Odpowiedz

kkj

Środa, 14 lutego 2018, 08:25

Nie ma to jak promowanie donosicielstwa, niezależnie jak szczytny cel. A i ta anonimowość przez internet i jeszcze na telefonie komórkowym.

Odpowiedz

Ja

Środa, 14 lutego 2018, 06:06

Będą analizować, badać stężenie, itp.,its i tak np do końca marca, kiedy poziom smogu spadnie z "tajemniczych"powodów. A miasto zaoszczędzi z racji nieuruchamiania darmowej komunikacji.To jest po prostu kpina i tyle. Druga sprawa to dlaczego nagłaśniane jest przekroczenie poziomu pm10,a nie pm 2.5, który jest o wiele groźniejszy, gdyż osadza się w organizmie i normy jego stężenia są przeważnie bardziej przekroczone niż tego drugiego?

Odpowiedz

Mieszkanja Bronowic

Środa, 14 lutego 2018, 03:03

Szanowny Panie Scigalski pamietam jak reklamował Pań swoją osobę na przystanku w Bronowicach koło osiedla Widok. Zapraszam teraz do odwiedzin zwłaszcza wieczorową pora i w nocy ! U nas nie potrzebne są nawet żadne wskaźniki zanieczyszczeń - TUTAJ NIE DA SIĘ ŻYĆ I ODDYCHAĆ ! A Panska Ekipa Platformerska obecnie mająca we władaniu Pana Majchrowdkiego i Kraków funduje P&R w Bronowicach ! Jednocześnie geniusz intelektu Pań Rafał Rostecki zapewnia, że po wybudowaniu parkingu na 100 samochodów i dworca autobusowrgo NIE WZROŚNIE ZANIECZYSCZENIE W BRONOWICACH ! Bez żadnych ekspertyz. WY W TYM URZĘDZIE MIASTA DZIALACIE NA SZKODE MIESZKANCOW ! WYNOCHA Z KRAKOWA !

Odpowiedz

Cygaro Cię (u)rządzi

Środa, 14 lutego 2018, 01:05

Po 2 pierszych styczniowych "wpadkach" z darmową komunikacją modelowanie i czujniki wioś zostały tak dopasowane aby przypadkiem już więcej darmowa komunikacja się nie zdarzyła.

Odpowiedz

Fakromakro

Wtorek, 13 lutego 2018, 20:12

Może być Gibała, może być ktokolwiek bezpartyjny. Byle nie JM

Odpowiedz

Asdf

Wtorek, 13 lutego 2018, 17:29

Niech już Gibała zostanie prezydentem i porównamy czy rzeczywiście nie da się w tej sprawie zrobić więcej, obecna ekipa miała całe lata i nic

Odpowiedz

Lekser

Wtorek, 13 lutego 2018, 16:48

Liczba pieców jest ZAWYŻONA, a nie zaniżona. Wiele osób, nie chcąc się męczyć w dotacje, wymieniła piece samodzielnie. Poza tym są piece, które po prostu nie będą używane albo już nie są. Zabronione będzie używanie, a nie posiadanie.

Odpowiedz

Wtorek, 13 lutego 2018, 15:48

@dziękuję ci pisie

PrzyPOmnij to jeszcze wszystkim bracie ile to POlska straciła na vacie przez super nieudolny nierząd PO-PSL??Nie słyszę,głośniej..

Odpowiedz

Dewon

Wtorek, 13 lutego 2018, 15:09

Zmienić nieudolne władze i spokój

Odpowiedz

v ci l

Wtorek, 13 lutego 2018, 13:49

Tak tak ludzie palą syfem ,a kary jest 100zł.Śmieszni jesteście!!!

Odpowiedz

antyjacek

Wtorek, 13 lutego 2018, 12:05

Wielkie dzięki Majchrowski! Widać, ze twoi spece od walki o czyste powietrze zasuwają jak rysie!

Odpowiedz

Wtorek, 13 lutego 2018, 11:30

@Sprawdzam

Sprawdzam takie propagandowe pieprzenie, traktor nje ma jednego koła zepsutego tylko trzy dobre ;-)

Odpowiedz

dziękuję ci pisie

Wtorek, 13 lutego 2018, 11:19

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przyznał Małopolsce 20 milionów na program walki ze smogiem LIFE. Dał 26 mioinów Rydzykowi.

Odpowiedz

Sprawdzam

Wtorek, 13 lutego 2018, 10:38

Szanowny autorze. Proponuję wizytę u okulisty. Na stronie WIOŚ dla Małopolski jest połowa domków oznaczona na zielono. Co do Krakowa - zgoda, zwłaszcza w okolicach Łęgu. Manipulacja na full, a tak łatwo sprawdzić

Odpowiedz